mereng


Evde beze yapmak sadece 2 malzeme kullanarak oldukça kolaydır. Biz bu basit tarifi renklendirerek 3 renkli bezeler elde ettik ve bu tatlı tarifine bayılacaksınız. Peki Mereng nedir nasıl yapılır? İşte Orijinal Beze tarifi yani Mereng, orijinal adı merinque İtalyan mutfağından çıkan ve dünyaca sevilen bir atıştırmalık olmuştur. Yapılışı oldukça basit olmasına karşın önemli püf noktaları içerir. Dilimize beze olarak geçmiştir.

Rengârenk beze yapımı ile çocuklarınızı sevindirecek ve tam kıvamında renkli mereng yapacaksınız. Yumurta akı ve şekeri buluşturup gıda boyası ile renklendirdiğiniz mereng tarifi oldukça pratiktir. Mereng yani beze pastanelerin en sevilen tatlı türlerinden biri olup sanılanın aksine evde beze yapımı oldukça kolaydır.

Renkli Beze Tarifi için Malzemeler

3 yumurtanın akı yani beyazı
1 su bardağı toz şeker

3 Renkli Beze Tarifi Yapılışı

mereng-tarifi-renkli


- 3 yumurtanın beyazına 1 fiske tuz katıp mikser ile düşük devirde çırpmaya başlayın. Yaklaşık 5 dakika yumurta akı katılaşana kadar çırpacağız.

- Mereng yapımı püf noktaları en önemlilerinden biri yumurtalar yani yumurta akı soğuk olsun.

- Yumurta beyazı çırpıldıkça katılaşacak ve bembeyaz olacak. Çırptığınız kabı ters çevirdiğinizde akma olmuyorsa ve çırpılan yumurta akı sabit duruyorsa kıvam tutmuştur.

- Kıvam olunca 1 su bardağı toz şekeri azar azar döküp şeker eriyene kadar çırpmaya devam edin.

- Toplamda 10 dakika çırpacağız yalnız yumurta akı katılaşmadan şekeri eklemeyin.

- Elde edilen beze karışımı artık hazır 3 ayrı kaba eşit olarak bölün ve her kaba yaklaşık 4 damla ayrı renklerde gıda boyası damlatıp farklı spatula yada kaşık ile yavaş yavaş köpüğü söndürmeden alttan üste doğru karıştırın. Gıda boyası ( biz 3 renk kullandık tek renk yada farklı renkli gıda boyaları ile de yapabilirsiniz.)

- Beze hamurlarını ayrı sıkma poşetlerinde yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine istediğiniz şekilde yaklaşık kurabiye boyutunda sıkın.

Beze Nasıl Pişirilir

- Beze tarifi için en önemli husus belki de pişirilme aşamasıdır buraya dikkat edelim. Önceden ısıtılmış fırına fırın tepsisini yerleştirin ve 100 derece fırında tam 1 saat pişirin. Dikkat edelim 100 derece fırın yani düşük bir derecede tam 1 saat pişiriyoruz.

- Beze tarifi piştikten sonra hazır, özellikle çocuklarınızı rengarenk bezelere bayılacak. Çay saatleri içinde harika bir atıştırmalıktır.

Beze Tarifi için Püf Noktalar ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Renkli beze tarifi yapımı oldukça kolaydır ancak yapılış talimatlarına uymazsanız kötü sürpriz yapma ihtimali olan bir pastane tarifidir. Yani tarif olmadı mı hiç olmaz. Fırında pişmeyen bezeler, yanan merengler yada katılaşmayan yumuşak kalan ürünler moralinizi bozabilir o yüzden tam tutan mereng tarifi için adımları harfiyen izleyin.

Bir önemli husus yumurta sarılarını ve beyazını ayırırken çok dikkat ediniz. Beyazların içerisine nokta kadar dahi yumurta sarısı kaçırırsanız pişmeyen beze olabilir. Bir diğer önemli nokta çırptığınız ve karıştırma yaptığınız kaplar tamamen kuru olsun. Bir damla bile su karışması kötü sonuçlar ile karşılaşmanıza sebep olabilir.

Bu tarifi renksiz yani sade mereng olarakta yaptık göz atabilirsiniz. Hazır satılan bezeler renkli olduğu için bu tarifimizi gıda boyaları ile renklendirerek sizlere sunduk. İçerisine şeker eklemeden şekersiz beze tarifi yapabilirsiniz ayrıca isteğe bağlı ama tatsız olur.

Pastane bezesi nasıl yapılır sorusunun cevabı için tam aradığınız tariftir. Beze tarifi mutfak bilgisi olmayanlar tarafından dahi kolayca yapılabilir. Yapılışını izlemek isteyenlere Renkli beze tarifi video olarak yazı altına ekledik. Tarifi beğendiyseniz daha farklı tatlı tarifleri için Harika Ev İşleri Youtube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Renkli Beze Tarifi Video