Kestane özellikle kış aylarında pek çoğumuzun çok sevdiği ve vazgeçilmezi olan yiyeceklerden biridir. Haşlanarak ve fırında kızartılarak ya da sobanın üzerinde kızartılarak tüketilir. Pek çok kişi tarafından da oldukça beğenilen kestane, pilavlarda da ve tatlı olarak katılıp afiyetle yenilir.
Kestanenin faydaları saymakla bitmez. Başlıca faydaları folik asit açısından zengin bir yiyecek olup alyuvar yapımını hızlandırdığı bilinmektedir. Alzaymıra karşı koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici bir yiyecek olan kestane, karaciğer ve mide için iyi geldiği Uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Kestane tavada kızartarak pişirilebilir ve dışarıda hazır alınan kestaneler de bu şekilde pişirilmektedir. Eğer sizde dışarıda hazır satılan sokak kestaneleri tarifini evde kendiniz hazırlamak isterseniz bizimde favorimiz olan tavada kestane tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Tavada Kestane Nasıl Pişirilir

Öncelikle kestaneleri çiziyoruz. Ardından ocakta önceden ısıtılmış tavanın içerisine her birini diziyoruz. Kestanelerin üst üste binmemesi gerekmekte ve dağınık biçimde olması gerekmektedir.
Ardından kısık ateşte kestaneleri pişirmeye bırakıyoruz. Kestaneler pişerken tavanın üzerini bir kap ile kapatın. İki üç dakikada bir tavanın üzerini açıp kestaneleri alt üst yaparak kestaneler iyice çiziklerinden açılana ve içleri pişene kadar bu işlemi sürdürün. Kestane tavada nasıl yapılır video olarak altta bulunmaktadır. Kendi çekimimiz olan kestane tarifi videosu ile yapılış aşamalarını izleyebilirsiniz.

Peki Kestane nasıl yapılır

Haşlanarak kabuğu soyularak tüketilebilir. Bu şekilde de pek çok uygulayan mevcuttur yada klasik yöntemde kestaneler bombeli kısmından çizilir. Bunun için Kestane çizici kullanabilirsiniz veyahut bıçakla kendiniz çizebilirsiniz. Ardından direk önceden ısıtılmış fırında yaklaşık yarım saat pişirin ve kestaneler hazır kıvama gelir. Başka bir yöntem ise Kestiğiniz kestaneleri bir kapta soğuk suyun içerisinde 1 saat bekletin ve ardından öyle fırına verin. Eğer soğuk suyun içerisine bir tatlı kaşığı pekmez atarsanız daha bir farklı lezzeti olmaktadır.