bademli keşkül tarifi

Gerçek lezzetinde keşkül tarifi nasıl yapılır? Keşkül tatlısı tarifi bademli mi olur tüm bu soruların cevapları ve Osmanlı döneminden günümüze dek uzanan geleneksel lezzetimiz Keşkül-ü Fukara yani keşkül tarifi video ile birlikte sizlerle.

Osmanlı döneminde Keşkül, sokaklarda fakirler için yapılıp hayır için dağıtılan oldukça besleyici ve enerji verici özelliği sebebiyle tok tutan bir tatlıydı. Orijinal ismi Keşkül-ü Fukara , kelime anlamı derviş çantası ismi olan keşkül ile fukara yani fakirin birleşiminden fakir çanağı anlamına gelir. Hafif ve oldukça tok tutan bir tatlı olması sebebiyle fakirlere ve çalışan işçilere verilen bu tatlı ayrıca Ramazan aylarının vazgeçilmezi olmuştur. Orijinal keşkül tarifi ile muhallebi arasında ki en önemli fark keşkülün badem tozu içermesidir.

Hikayesi ve gelenekselliği ile günüme dek sevilen bir tatlı olan keşkülün gelin yapımına geçelim.

Ev Yapımı Keşkül Malzemeleri

keşkül

5 su bardağı süt

1 çay bardağı süt (nişastayı açmak için ayrı)

1 yemek kaşığı pirinç unu

2 yemek kaşığı nişasta

1 su bardağı toz şeker

1 yumurta sarısı

1 su bardağı toz badem (yada normal bademleri kendiniz rondoda çekerek yapabilirsiniz)

1 paket vanilya

Pratik Keşkül Tarifi Yapılışı

- 5 su bardağı süt, 1 su bardağı toz şeker, 1 su bardağı badem tozu ve 1 yumurta sarısını tencereye alıp karıştırarak pişirin. Kaynamaya başlayınca 1 dakika kısık ateşte ara ara karıştırarak pişirmeye devam edin.

- Keşkül tarifi püf nokta en önemlisi budur. İlk etapta bademin özü bu sayede süte geçecek ve lezzeti artacak.

- Ayrı bir kapta 1 yemek kaşığı pirinç unu, 2 yemek kaşığı nişasta, vanilya ve 1 çay bardağı sütü iyice karıştırın. Nişasta bu sayede soğuk sütte rahatlıkla çözülecek ve topaklanma olmayacak.

- Badem özü ile lezzetlenen ocakta kaynayan süte nişastalı karışımı dökün ve orta ateşte keşkül karışımı kıvam alıp köpük atmaya başlayana kadar pişirin. 

- Kıvamı olan keşkülü tahta kaşıkta parmağınızla çizgi çeker çizginin sabit kalması ile anlayabilirsiniz. Hazır olan keşkülü kaplara paylaştırın. Soğuduktan sonra yerken kaşığı vurunca o meşhur keşkül titremesi olacak kıvamda soğuk servis yapın afiyet olsun.

Özellikle badem kokusu ve harika lezzeti ile keşkül tatlısı çok beğeneceksiniz. Üstünü badem, ceviz yada fındıkla süsleyebileceğiniz gibi sade olarak ta servis yapabilirsiniz.

Keşkül tarifi bademsiz de yapılır ancak bu yalancı keşkül adıyla bilinse de aslında bildiğimiz muhallebi olur. Keşkül, sütlü tatlılar içerisinde en lezzetli olanlardan biridir. Pastane usulü keşkül yada orijinal keşkül tarifi badem tozu içerse de eğer bulmakta zorluk çekerseniz sizde tarifimizde yaptığımız gibi çiğ yada kavrulmuş bademi toz haline getirerek muhteşem keşkül lezzetine ulaşabilirsiniz.

Altta tarifin yapılışı video olarak bulunmaktadır. Keşkül tarifi videolu olarak beğendiyseniz benzer ev yapımı puding tarifi yada supangle tarifi gibi benzerlerine göz atabilirsiniz.

Keşkül Tarifi Video