sabun
Cilde dost mikrop öldürücü etkisi ile bilinen mis kokulu defne sabunu evde nasıl yapılır işte tüm noktaları ile defne yaprağı yağı kullanarak yaptığımız defne sabunu tarifini paylaşıyoruz. Defne sabunu mis kokusu ve doğallığı ile sizi mestedecek bir sabundur.

Ev yapımı defne sabunu tarifi için malzemeler

483 gram zeytinyağı (içerisinde en az 2 hafta kesilmiş defne yaprağı beklemiş olursa tam olur)
17 gram defne yaprağı yağı
65 gram kostik (Naoh)
150 gram su
1 çay kaşığı ucu tuz

Önemli UYARI !

Sodyum hidroksit yani kostik maddesi zararlı bir kimyasaldır. Kostik (NAOH) Sabun yapımında Temel malzemedir ve lavabo açıcı olarak da satılmaktadır. Öncelikle kostiğin içine suyu değil suyun içine kostik eklemeniz gerekmektedir. Çünkü kostik üzerine su eklendiğinde sıçrama yapabilmektedir. Suyun içine kostik eklendiği andan itibaren Çok yüksek bir sıcaklık ve zehirli gaz açığa çıkar Bu nedenle açık havada bu karışımın hazırlanması doğru olur. kesinlikle koruyucu gözlük, eldiven ve maske kullanılmalı, bu işlem çocuklardan uzak tutulmalıdır. Çünkü açığa zehirli bir gaz yayılmakta ve bu karışıma kesinlikle elinizi ve vücudunuzu değdirmemeniz gerekmektedir. Açığa çıkan gaz da zehirli olduğu için açık havada balkonda veya cam önünde yapmanızı tavsiye ederiz.

Evde Defne Sabunu Yapılışı

- Su ve kostiği karıştırıyoruz ve karışım oldukça ısınacaktır ısınan karışımı oda sıcaklığına kadar soğumasını bekliyoruz.

- Bir tencerede yağları karıştırın ve ısıtmaya başlayın. Yağ karışımı 500 gram olacak ve yağ biraz ısındıktan sonra oda sıcaklığına kadar soğumuş olan kostik su karışımını azar azar karıştırarak dökün. - Biraz karıştırdıktan sonra tuz ekleyip devam edin. Sürekli karıştırarak kısık ateşte sabun karışımını pişirin. Bu aşamada maske kullanmaya özen gösterin. - Karışım piştikçe puding kıvamı alacaktır. Videodaki gibi köpük atmaya başlayınca ve katılaşınca ocaktan alıp sıcakken kalıba dökün. Ertesi gün kalıptan çıkarıp kesin ve 3 gün sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.
Ev yapımı defne sabununu sıcak press yöntemi ile uyguladık ve kokusu muhteşem orijinal sabun oldu. Sabunun PH derecesi ölçülmüş olup 7 ila 8 PH çıkmakta olup normal satın aldığınız banyo sabunları ile eşdeğerdedir. Cilde dost defne sabunu tarifimizi beğendiyseniz Keçi sütlü sabun yapımı ve bıttım sabunu yapımı gibi benzer sabun tariflerimize göz atabilirsiniz.

Evde Defne Sabunu Yapımı Video