tatli

Yaz aylarının en sevilen dondurmalarından çilekli dondurma tarifi en çok aranan ve istenen dondurma çeşitlerinden biridir. Gerçek dondurma tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Çilekli dondurma tarifi kremasız olarak kaynatma usulü uyguladık. Gerçek çilek parçaları ile mis gibi kokusu, orjinal kıvamı ile bu çilekli dondurmaya bayılacaksınız.

Ev yapımı çilekli dondurma tarifi için malzemeler

1 tatlı kaşığı nişasta
500 gram çilek
1 su bardağı süt
1 su bardağı toz şeker
1 kutu krem şanti

Çilekli Dondurma Tarifi Yapılışı

- İlk olarak sapları ayıklanmış ve yıkanmış yarım kilogram çilek ile 1 su bardağı toz şekeri blenderda yaklaşık 3 dakika çekin.

- 1 su bardağı süt ile çilek püresini tencerede yaklaşık yarım saat ara ara karıştırarak pişirin.

- Pişirdikten sonra karışıma 1 yemek kaşığı sütle karışmış 1 tatlı kaşığı nişasta ekleyip 5 dakika daha karıştırarak pişirin.

- Pişen dondurma harcını ocaktan alın ve 1 kutu sade krem şanti döküp yaklaşık 3 dakika mikserle çekin.

- Hazır olan harcı bir kaba alıp 1 gece derin dondurucuda bekletin.

- Çilekli doğan dondurma hazır afiyet olsun.

Kaynatma usulü ile çileğin ve sütün içindeki fazla suyu buharlaştırdığımız için buzlanma yapmayan ve tam kıvamında hazır dondurma gibi çilekli dondurma elde ettik. Krem şanti ile dondurmaya güzel bir kıvam verdik. Çilekli dondurma tarifi tam tutan tarif olup güvenle yapabilirsiniz.

Bu kolay çilekli dondurma tarifi ayrıca az malzemeli ve masrafsızdır. Çilekli dondurma tarifi yoğurtlu ve salepli olan tariflerde ne yazık ki buzlanma riski vardır ve bunu ortadan kaldırmak biraz uğraşlıdır. Bu tarz salepli ve yoğurtlu dondurmalarda hazırlanan ürünü her 3 saatte bir dondurucudan çıkarıp pürüssüz olana kadar çekmek ve karıştırmak gerekir ki bu 1 kutu dondurmanın tam 1 günde yapılmasın demek olup oldukça zahmetlidir. Bizim çilekli dondurma tarifi ise sadece 1 kez dondurucuda beklettikten sonra ekstra bir karıştırma işlemi ile uğraşmazsınız tam kıvamında hazır dondurma lezzetinde olmaktadır.

Yazı altında çilekli dondurma tarifi video olarak bulunmaktadır. Beğendiyseniz limonlu dondurma tarifi ve kakaolu dondurma tarifi gibi benzer tariflerimize tıklayarak ulaşabilirsiniz.