Bu yaza damgasını vuracak nefis dondurma tarifi sizlerle paylaşıyoruz. Evde yaptığınız dondurmalar buzlanıyor mu? Yada yaptığınız tariflerde tekrar tekrar çıkararak karıştırıp uzun işlemler uygulamak mı gerekiyor? Tüm klasik dondurma tariflerini unutun. İşte karıştırma derdi olmayan, kesinlikle buzlanma yapmayan çok pratik ev yapımı dondurma tarifi sizlerle

Bardakta kakaolu dondurma tarifi için malzemeler

3 su bardağı süt 3 yemek kaşığı kakao 3 muz (yerli) 1 kutu krem şanti

Kupta Dondurma Tarifi Yapılışı

- İlk olarak 3 su bardağı sütü tencerede kaynatın. Süt kaynamaya başlayınca kısık ateşe alıp ara ara karıştırıp yarım saat kaynatın.

- Kaynayan sütü süzgeçten geçirip kaymağını alın. Kaynamış süt oda sıcaklığına soğuyunca buz kalıpları yada bir kaba alıp en az 4 saat dondurun.

- 3 adet muzu en az 4 saat dondurucuda dondurun isterseniz dilimleyip dondurabilirsiniz.

- Donmuş sütü, donmuş muzu blender yada miksere alıp üzerine 3 yemek kaşığı kakao ve 1 kutu krem şanti ekleyip pürüzsüz olana kadar çekin.

- Bu aşamada buz kırıcı özelliği olan blender işinizi kolaylaştıracaktır.

- Kıvam alan dondurmayı bardaklara döküp üzerini süsleyin.

- Ev yapımı kakaolu bardak dondurma hazır afiyet olsun.

Görüldüğü gibi yapımı son derece kolay ev yapımı bardak dondurma tarifi ister hafif akışkan şekilde tüketin isterseniz de dondurma harcını tekrar derin dondurucuda bekletip tüketmek istediğinizde külahlara alarak servis yapın tercih sizin. İki türlü de nefis olmakta.

Bardakta dondurma tarifi ile yaklaşık 3 kup dondurma çıkmaktadır. Sayıyı arttırmak isterseniz malzemeleri aynı oranda arttırabilirsiniz. Kakaolu bardak dondurma tarifi biz üzerini badem kırıkları ve beyaz çikolata ile vişne ekleyerek süsledik. Siz sade olarak ta sunabileceğiniz gibi istediğiniz sos ve meyveleri kullanabilirsiniz üzeri için. Karamel sosta oldukça yakışmaktadır.

Ev Yapımı Dondurmalar Neden Buzlanır

Evde dondurma tarifi genel olarak buzlanma yaptığı için tercih edilmiyor yada ilk denemeden sonra vazgeçilmekte. Ev dondurmalarının buzlanma yapmasının sebebi sütün içerisinde bulunan fazla sudur. Ayrıca meyvelerin içerisindeki su da buna neden olmaktadır. Hazır dondurmalar fabrika usulü olduğu için katkı maddesi çoktur ve bu özellikle dondurmayı çok seven çocuklar için özellikle yaz aylarında ebeveynleri düşündürmektedir. Bu sebepten biz ev yapımı dondurma tarifi için yaptıklarımızda kesinlikle buzlanma olmayan tarifleri paylaşmak için araştırmalar ve denemeler yapıp hazır dondurma kıvamında ve lezzetinde buzlanma yapmayan dondurma tarifleri paylaşıyoruz. Limonlu dondurma tarifi ve portakallı dondurma tarifi gibi buzlanmayan tariflerimize tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Belirttiğimiz gibi sütün ve meyvelerin içerisindeki su dondurma harcı yapıldıktan sonra dondurucuda donar ve yerken sünme yapmaz, çıtır çıtır güzel olmayan bir kale gelir ki bu istenmeyen durumdur. Özellikle pastahanelerde ve imalathanelerde bunu önlemek için dondurma makinaları fazla suyu atma üzerine çalışır. Önce süt yüksek ısıda ısıtılıp ardından dondurma harcı soğutucu makinede usun süre karıştırılarak soğutulur. İşte ev yapımı dondurmalarda bu mantık yavaş yapılır yanı dondurma harcı dondurulup tekrar çıkarılıp blenderdan geçirilir ve bu işlem 3 satt ara ile yaklaşık 4 kez uygulanır ki harcın içindeki su her blenderdan geçtiğinde buharlaşsın. İşte dondurma tariflerinde bundan sıkılma olduğu ve uğraştırıcı olduğundan pek tercih edilmez.

Buzlanmayan Pratik Dondurma Yaptık

Biz bu tarifte önce sütü ısıtarak yoğunlaştırılmış süt benzeri içindeki fazla suyu buharlaştırdık. Ardından miktarı azalan ve fazla su buharlaşan sütü donmuş muz ve şanti ile karıştırarak buzlanma ihtimalini ortadan kaldırdık. Böylelikle yoğun kıvamlı nefis kakaolu dondurma tarifi elde etmiş olacaksınız. Yazımızın altında bardak dondurma tarifi video olarak bulunmaktadır.