Narlı fitil sucuk lezzetine bayılıyorsanız ve ev yapımı fitil sucuk tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Uzun araştırmalar ve denemeler sonucunda hazır lokumlardan kıvam ve lezzet olarak farkı olmayan nefis Antep fıstıklı narlı fitil lokum tarifimizi sizlerle paylaşıyoruz. Emin olun bu ev yapımı lokum tarifini başka yerde bulmanız zordur.

Antep Fıstıklı Nar Aromalı Fitil Sucuk tarifi için malzemeler

1.5 su bardağı Antep fıstığı içi
1 su bardağı su
1 su bardağı mısır nişastası
2 su bardağı nar suyu
bulamak için nişasta
1 çay kaşığı krem tartar

Şerbeti için
1.5 su bardağı su
1 yemek kaşığı limon suyu
3 su bardağı toz şeker

Ev Yapımı Fitil Sucuk Tarifi Yapılışı

- Antep fıstıklı lokum tarifi yapılışına ilk olarak şerbetin yapımı ile başlıyoruz. 1.5 su bardağı su, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 3 su bardağı toz şekeri kaynayana kadar pişirin.

- Şerbet kaynamaya başlayınca 20 dakika kaynatarak pişirin. Şerbet ağırlaşınca ocaktan alın.

- Krem tartar, nişasta 2 su bardağı nar suyu ve 1 su bardağı suyu tencerede sürekli karıştırarak pişirin. Yaklaşık 5 dakika pişince pelte haline gelecektir.

-Pelte haline gelince ocağı en kısık hale getirip, hazırlanan şerbeti azar azar ekleyip lokum peltesine yedirin. Şerbeti çekince tekrar ilave edin. Pelte şerbeti çekmeden yeni ekleme yapmayın.

- Tüm şerbet pelteye yedirince ocağı en kısık ateşte bırakıp ara ara karıştırarak yaklaşık 1 saat pişirin.

- Karışım sakız kıvamına gelecektir.

- Ardından ocaktan alıp lokum karışımına 1.5 su bardağı iri kırılmış Antep fıstığı içi ekleyip karıştırın.

- Lokum karışımını nişasta serili yağlı kağıda döküp incecik ve düz hale getirin. 
- Lokumun ilk sıcağı çıkınca ince şerit halinde kesin ve her tarafını nişastaya bulayıp rulo halinde dolayın. Lokum hafif sıcak olacağı için nişasta içinde kolay şekil alacaktır.
- Şekil aldıktan sonra soğutun ve soğuyan ruloları dilimleyin afiyet olsun.
Antep fıstıklı fitil lokum tarifini altta yer alan videomuzdan yapılışını izlemeniz mümkündür. Tarifimiz beğendiyseniz benzer lokum tariflerimize ev yapımı gül lokumu tarifi ve Kaymaklı Fıstıklı Nar aromalı lokum tarifi gibi tariflerimize bakabilirsiniz.