tavada

Çupra balık nasıl pişirilir acaba fırında mı daha güzel yoksa çupra kızartma mı daha leziz oluyor derseniz yumuşacık çupra tava hem pratik hemde damak şenlendirici bir sonuçla karşınızda.

Çupra balığı yada çipura balığı, denizlerin ve sofraların vazgeçilmez balıklarından biridir. Izgarada, fırında ve tavada yapılabilmektedir. Çupra tarifi tavada çok pratik olduğu ve lezzeti enfes olduğu için tercih edilmektedir. Çupra balığı temizleme işlemi ister balıkçıda olsun fileto olarak yaptırın, eğer kendiniz temizleyecekseniz de bıçağın sırtı ile öncelikle pullarını kazıyın. Pulları kazınan çupra balığının alt beyaz kısmını çevirip alttan solungaçlara paralel bir yay çizerek kafasını ayırın. Ardından alt beyaz yerden ufak yüzgeçleri kesip karnını temizleyin. Son olarak temizlenmiş çupra balığını kılçığa paralel enlemesine kesip fileto olarak çıkartın. Biz bu tarifte 2 adet temizlenmiş çupra kullandık. İsteğe bağlı çupra üzerinde boylamasına çizikler atabilirsiniz.

Tavada Çupra Tarifi için Malzemeler

2 adet çupra balığı (temizlenmiş)
2 yemek kaşığı zeytinyağı
tuz ve karabiber
bulamak için mısır unu

Kızartmak için
1 çay bardağı sıvıyağ
1 diş sarımsak
1 yemek kaşığı tereyağı

Tavada Çupra Yapılışı

- Zeytinyağı, tuz ve karabiber ile karıştırıp sos hazırlayın.

- Sosu balıkların üzerine döküp en az yarım saat buzdolabında dinlendirin.

- Soslanmış çipura balığını her tarafını mısır ununa bulayın

- Sıvıyağ ve tereyağını tavaya alıp yağ kızınca balıkları tavaya yerleştirin.

- Çupraların her yönü yaklaşık 3.5 dakika kızartın

- Balıkları sadece 1 kez çevirin böylelikle suyu kaybolmayacaktır.

-Kağıt havlu serilmiş tabağa kızarmış balıkları alın fazla yağı süzülsün.

Tavada kızartılmış çupra balığını limon, karışık salata ve soğanla enfes bir sunum yapabilirsiniz.

Izgaradan Şaşma Tavadan da Kaçma

Çupra NASIL PİŞİRİLİR

Çupra balığı ızgara denince akla gelen, ızgaraya oldukça yakışan bir balık olmasına karşın her zaman ızgara imkanı ev ortamında olmadığı için tavada çupra en lezzetli seçeneklerden biri olacaktır. Çupra balığı tavada fileto şeklinde pişirilmeli ve balık sadece bir kez çevrilmesi uygundur. Böylelikle balığın yağı ve kendi suyu akmaz. Biz kendimiz balık tariflerinde tavada kızartma yaparken önce balığın iç kısmını pişirmeye başlıyoruz tavsiye olunur.
Tavada çupta tarifimizi beğendiyseniz benzer balık tariflerimizden tavada barbun tarifi ve levrek kızartması tarifi göz atabilirsiniz.