Lahmacun harcı tarifi ile sizde evinizdeki malzemelerinizle bol Harç içi yapıp fırına ya da Pide Salonuna verdiğinizde Lahmacunun harika lezzetine doyabileceksiniz.

Lahmacun tarifi ülkemizin pek çok yöresinde farklı tekniklerle hazırlanmaktadır. Mesela Gaziantep yöresinde lahmacun harcına Kesinlikle domates konulmadığı bilinir. Biz bu tarifimiz de yöresel farkları kenara bırakıp genel bir Lahmacun harcı tarifi hazırladık. Bu harcın sonucunda elde edilen Lahmacunun lezzetli olması için yöresel farklılıkların haricinde genel olarak püf noktası içerisine konulan kıyma miktarı sebze miktarının eşit olmasıdır. Yani bizim tarifimizde 750 gram kıyma kullandık ve sebze miktarı da yaklaşık ağırlık olarak toplamda 750 gram civarında olmalıdır.

Baharat olarak genellikle lahmacunda karabiber ve pulbiber, tuzun haricinde kullanılır. Ancak isteğe bağlı biraz isotta ekledik. Sizin damak zevkinize göre baharatların çeşitlendirilmesi mümkündür. Ev yapımı lahmacun harcı tarifini sonucunda tam 19 adet lahmacun çıkmaktadır. Aynı tarife uygadığınızda lahmacun hamurunun boyutuna göre bir iki eksik ya da fazla olabilecek şekilde benzer sayıda lahmacun çıkarmanız mümkündür.

Lahmacun harcı tarifi için malzemeler

750 gram kıyma 3 adet domates 2 tatlı kaşığı biber salçası 2 tatlı kaşığı tuz birer kaşığı toz biber ve karabiber isteğe bağlı bir çay kaşığı isot 1 adet kırmızı biber 2 adet yeşil biber 3 adet soğan 3 diş sarımsak yarım çay bardağı sıvı yağ #lahmacun #lahmacunharci #nefis

Lahmacun Harcı Yapılışı