Orkinos yani ton balığı çok leziz aynı kırmızı et görünüm ve lezzetinde son derece sağlıklı bir balık olup eti inanılmaz lezzetlidir. Bu videomuz da fileto şeklinde çıkarılmış orkinos etini mangalda ızgara şeklinde nasıl yapıldığını gösterdik.


Orkinos yani ton balığı etine en yakışan yöntem olan mangalda orkinos için lezzet katan en önemli unsurlardan biri balık etinin marinesi olmaktadır.

Sonucu muhteşem olan ızgarada orkinos için malzemeler

Fileto Orkinos çeyrek çay bardağı zeytinyağı limon suyu tuz karabiber
#orkinos #balık #tarif

Orkinos Izgara Yapılışı

- Fileto orkinosun üzerine çeyrek çay bardağı zeytinyağı, limon suyu, 1 tatlı kaşığı tuz ve karabiber ekleyip sosu balık etine yedirin. Orkinos fileto büyük parça kırmızı et benzeri et olmaktadır.

- Üzeri kapalı en az 3 saat buzdolabında dinlendirin.

- Kömür ızgarada iki tarafı iyice pişene kadar mangalda pişirin. Zeytinyağının yanma derecesi çok yüksek olduğundan ve lezzetinden dolayı kullandık.

- Evde elektirikli ızgarada yada tost makinasında orkinos yani taze ton balığı etini bu yöntem ile pişirebilirsiniz Afiyet olsun lezzeti muhteşem olmaktadır.

Izgara orkinos tarifimizi beğendiyseniz tavada orkinos tarifi yada fırında şiş orkinos gibi benzet balık tariflerimize göz atabilirsiniz.

Mangalda Orkinos Tarifi Video