hibiskustan şerbet içecek

Nar çiçeği olan Hibiskus, içerdiği özler ve kırmızı rengi kendiliğinden içeceğe vermesi ile şerbet haline getirildiğinde oldukça leziz ve çok faydalı şerbet olmaktadır. Genellikle renginden dolayı Ramazan şerbeti olarak bilinse de aslında Hibiskus Şerbeti yağ yakıcı etkisi bulunan, içtikte ferahlatan, şifa dolu bir bitkidir.

Hibiskus Şerbeti için ana malzeme olan Hibiskus çiçeği, nar çiçeğinin kurutulması ile elde edilmekte olup suya atıldığında kırmızı renk vermeye başlayan harika kokan ve aktarlarda kolaylıkla bulunan bir üründür. Ayrıca Hibiskus şerbeti gibi hibiskus çayı yapımı da mümkün olup hibiskustan yapılan çay son derece faydalıdır.

Hibiskus Şerbeti Malzemeler

3 yemek kaşığı kurutulmuş Hibiskus çiçeği 10 su bardağı su yani 2 litre Yarım limon kesilecek 1 su bardağı toz şeker (isteğe bağlı arttırılıp azaltabilinir)
1 çubuk tarçın 1 tatlı kaşığı karanfil

Hibiskus Şerbeti Nasıl Yapılır?

- Lezztine doyamayacağınız hibiskus şerbeti yapımına öncelikle 2 litre suya şeker hariç tüm malzemeleri ekleyerek başlıyoruz. Yani limonu kesip dilimleyin, tarçın ve karanfil ile kuru hibiskus çiçeklerini suya ekleyip kaynayana kadar pişirin.

- Şerbet karışımı kaynamaya başlayınca içerisine 1 su bardağı toz şeker ekleyip kapağı kapalı yaklaşık 20 dakika kısık ateşte pişirmeye devam edin.

- 20 Dakika pişirdikten sonra ocaktan alıp süzün. Kabın içerisine alıp oda sıcaklığına kadar soğutun. Soğuyan hibiskus şerbetini buzdolabında dinlendirin isteğe bağlı buz atın hızlı soğutmak için.

- Şerbeti soğuk servis yapın afiyet olsun.

Hibiskus şerbeti starbucks ta Starbucks Berry hibiscus şekerli mi? Soruları sordurtan orijinal ismiyle Starbucks Berry Hibiscus olarak satılmaktadır. Bizim yaptığımız tarif ise orijinal Türk Hibiskus şerbeti tarifidir. Şerbet tarifimizde limonun dilimlenmesi içeceğin içerisinde limonun ve kabuğunun lezzetinin tam işlemesini sağlar.

Kuru hibiskus ile yapılan bu şerbet renginden dolayı Demirhindi şerbeti ile karıştırılsa da aslında ikisi kullanılarak yapılan ramazan şerbeti olmaktadır. Ancak klasik Ramazanda yapılan şerbet tariflerinde hibiskus ve demirhindi ile ayrıca vişne karanfil tarçın gibi farklı ürünler de katışmakta ve lezzeti arttırılmaktadır. Göz atmak isterseniz Ramazan Şerbeti tarifi yada reyhan şerbeti tarifi gibi benzer şerbet tarifleri yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Hibiskus Şerbeti Yapılışı Video