Havlıcan Nedir Ne işe yarar, havlıcan otu faydalari, şifa deposu havlıcan çayı nasıl demlenir tüm bu konuları içeren yazımız ile karşınızdayız.

Havlıcan Otu Faydaları

Havlıcan otu zencefile benzeyen genellikle kökü kurutularak satılan tadı biraz acımsı ancak pekçok faydası bulunan bir bitki çeşididir. Anavatanı Güneydoğu Asya'dır. Havlıcanın faydaları arasında eklem ve romatizma ağrılarına iyi gelmesinden tutun, adet düzensizliklerine iyi gelmesine kadar pekçok yararı bulunuyor.

Havlıcan özellikle nezle gibi solunum yolu hastalıklarının hızla iyileşmesini sağlarken bağışıklığı güçlendirir. Baş ağrıları için iyi bir çözüm olduğu gibi ayrıca doğru kullanımda sindirim sistemini düzenler. idrar ve ödem söktürücü yönü bulunmaktadır. Havlıcan virüs öldürücüdür özellikle ağız kokusu için birebirdir.

Bu kadar faydalı olmasının yani sıra havlıcanın zararları arasında çok kullanımında mide sorunlarına yol açtığı söylenmektedir. Bu sebeple şeker, tansiyon ve reflü hastalıkları olanlarda tüketilmesi önerilmemektedir.

Havlıcan Çayı Nasıl Demlenir

Havlıcanı tüketmenin en iyi yollarından biri havlıcan çayı hazırlamaktır.
Havlıcan çalı için malzemeler 
- 2 su bardağı su
- 3 yada 4 kök havlıcan

Havlıcan Çayı Hazırlanması

- 2 su bardağı suyu kaynatın.

- Kaynayan suya kurutulmuş havlıcan köklerini ekleyip küçük göz ocakta arta ateşte 5 dakika kaynatın.

- Normalde bitki çayları suyla kaynatılmak önerilmez ancak havlıcan odunsu bir bitki olduğu için özünü çıkarmak açısından böyle demlemek gerekir.

- Ocağın altını kapatıp kabın üzerini de kapatın ve 5 dakika demlemeye bırakın.

- Süzdükten sonra sıcak için ancak hafif bir acı tadı olur. İsteğe bağlı tarçın çubuğu yada bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Havlıcan çayı demleme videomuz alttadır. Afiyet şifa olsun tüm bitki çayları gibi havlıcan çayı da günde 2 bardaktan fazla önerilmez.

Tarifimizi beğendiyseniz benzer rezene çayı demleme yada taze zencefil çayı tarifi mize de göz atabilirsiniz.