Fırında nefis sütlaç tarifi, sütlaç nasıl yapılır tam kıvamında tutan malzemeleri nelerdir? Fırında rengini tutturmak için yumurta üstüne gerekir mi tüm sorularınızın yanıtı sütlaç tarifimizde.

Sütlü tatlıların en güzel ve besleyici olanı, yöresel pirincin en şahane ve tatlı halidir sütlaç. Nefis sütlacı fırınlayarak, fırın sütlaç haline getirmek, onu bir adım daha güzelleştirir.

Fırında sütlaç tarifi için Malzemeler:

5 su bardağı süt1 su bardağı toz şeker
yarım su bardağı yıkanmış pirinç
2 yemek kaşığı mısır yada buğday nişastası
1 yemek kaşığı pirinç unu
1 paket vanilya (isteğe bağlı)
2 su bardağı süt (pirinçleri haşlamak için)
Nefis bir sütlaç yapımının en önemli püf noktası yağlı süt kullanımıdır. Diğeri de pirincin nişastası çıkana kadar yıkamak ve haşlamaktır. Ayrıca videomuzda sütlacın nasıl tutma kıvamı aldığını anlamanızı sağlayan yöntemini gösterdik. İsteğe bağlı fırın sütlaç tarifimizde kırık pirinç yerine normal pirinçte kullanabilirsiniz.


Fırında tam ölçü sütlaç tarifi nde üzerinde ki bilinen şekil zaten pişerken oluşur ve bu sebepten ayrıca bir şey sürmenize gerek yoktur. Fırın sütlaç fındık kırığı ile servis yapabileceğiniz gibi istediğiniz diğer malzemelerde koyabilirsiniz. Biz yumurta kullanmadan tam tutan Yumurtasız fırın sütlaç tarifi paylaşmış olduk tavsiye olunur sizde deneyin bayılacaksınız.

Yumurtasız Fırın Sütlaç Yapılışı