içecek

Hazımsızlığı giderici, ince bağırsak iltihabına iyi gelen, mide ve bağırsak güçlendirici ayva suyu tarifi ile karşınızdayız. Ayva özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve grip için birebir bir meyve olduğu bilinen bir gerçektir. İçerisinde pektin, tanin gibi maddeler bulunan ayva, içerdiği vitaminler ile şifa deposu bir meyvedir. Ayva suyu faydaları saymakla bitmez hadi evde sağlıklı ayva suyu nasıl yapılır tarifine geçelim.

Ayva Suyu Tarifi için malzemeler

- 4 adet ayvayı iyice yıkayıp çekirdeklerini çıkarın ve küp küp doğrayın.

Ayva Nasıl Kaynatılır

- 2 litre suya koyup büyük tencerede pişirmeye başlayın.

- Kaynamaya başlayınca 30 dakika kaynatın.

- Bitmeye yakın 10 dakika kala 1 su bardağı şeker ekleyin. Şeker miktarını ayarlayabilirsiniz damak zevkinize göre tabi ki şekersiz ayva suyu da yapabilirsiniz.

Ayva Suyu Tarifi

- Yumuşayan ayvaları suyu ile birlikte tencerede blenderdan geçirin çorba kıvamı alacak.

- Elde edilen pürenin suyunu süzün tülbent kullanabilirsiniz.

- Tülbent ile süzdüğünüz ayva suyu hazırdır. Aslında biraz konsantre bir içecek oluyor bir miktar su ile seyreltmeniz mümkündür.

Çürümeye başlamış yada evinizde fazla gelen ayvaları Ayva suyu yaparakta değerlendirmiş olacaksınız. Ayva suyu ayrıca böbrek ve idrar torbası iltihaplarına iyi geldiği bilinir. Ev yapımı ayva suyu tarifi video olarak altta bulunmaktadır. Tarifi beğendiyseniz benzer Ramazan şerbeti tarifi yada evyapımı kiraz suyu tarifi gibi benzer içecek tariflerimize göz atabilirsiniz.

Ayva Suyu Tarifi Video