Hazır paketlerde aldığınız cipslerin aynısını yapamayacağınızı düşünenlerdenseniz bu videodan sonra fikirleriniz tamamen değişecek. Son derece leziz ve hazır paket cipslerin çıtırlığında hemde daha lezzete patates cipslerini bu videomuzla sizde evde kolayca yapabilirsiniz.

Evde Orjinal Cips Tarifi için Malzemeler

3 adet patates 1 litre sıvıyağ
tuz, karabiber, kimyon ve toz pulbiber
tuz ve 1 leğen su Baharatlı yapmak için
- 3 adet ortaboy patatesi ince ince dilimleyin. Alttaki evde cips tarifi videomuzda ki gibi bir aparat kullanabilirsiniz.

Cips tarifi Yapılışı

- İnce dilimlenmiş patatesleri 1 leğen tuzlu suda 1 saat buzdolabında bekletin ki nişastası ayrılsın ve sertleşsin.
- Suda beklemiş patatesleri suyu süzdükten sonra tekrar musluğun altında iyice tek tek yıkayın.
- Yaklaşık 15 dilimi 1 litre kızgın yağa tek tek atın ve 2 dakika ara ara karıştırarak kızartın yapışmalarını engelleyin.
- Bir havluya tek tek dilimleri dizin ve iyice kurulayın.
- İlk pişenler soğurken ikince 15 dilimi atıp aynı şekilde 2 dakika kızartın ve yine kağıt havluya alıp tekrar dizin.
- 2 Dakika sonra yağdan alıp kağıt havluya tek tek dizin. Bu aşamada soğuyacak ve fazla yağı gidecek. Bu işlemde patates dilimlerini ayrı ayrı dizin.
- Pişen cipsleri tekrar kağıt havlu serili tabağa alın ve 2. parti patatesleri yine aynı işlemle kızartın.
- İlk pişen 1. parti soğuyan patatesleri yine tek tek atın ve yaklaşık 4 dakika altın sarısı rengi alana kadar ara ara kızartarak pişirin orta ateşte.

- Soğuyan cipsler servise hazırdır. İsteğe bağlı tuz ve baharat ekleyip karıştırarak baharatlı olarak hazırlayabilirsiniz.
#cips #cipstarifi #evdecips
Ev yapımı patates cipsleri inananın çıtırlığı ve lezzeti hazır cipslerden çok daha güzel ve sağlıklı oldu bu şekilde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ev yapımı cipsler Afiyet olsun ....