tarifi

Evde lokum yapmak isteyenler için en iyi alternatiflerden biri portakallı lokumdur. Hem lezzeti hem görüntüsü ile son derece nefis bir portakallı lokum tarifi elde ederek, özellikle kahvenin yanında nefis olan portakallı lokumlar yapmak istiyorsanız son derece leziz tarifin yapılışına geçelim.

Pratik Portakallı Lokum Tarifi İçin Malzemeler

1 paket vanilya
2 Su bardağı Portakal Suyu
Yarım Su Bardağı Su
3 Yemek Kaşığı Buğday Nişastası
6 Yemek Kaşığı Toz Şeker

Portakallı Lokum Tarifi Yapılışı 

2 su bardağı portakal suyu (ister hazır alınmış ister kendinizin sıktığı) yarım su bardağı su, 6 yemek kaşığı toz şeker ve 3 yemek kaşığı buğday nişastasını tencerenin içerisine ekleyip kısık ateşte ara ara karıştırarak pişirmeye başlayın. 

Karışım koyulaşıp kıvam alınca ve köpük atmaya başlayınca içerisine bir paket vanilya ekleyip bir 2 dakika daha pişirmeye devam edin. 

Hazır olan portakal lokum karışımını ocaktan alıp soğumadan şekil vermek için ister bir bardağın içine, isterseniz de borcama dökün. Portakallı lokum tarifi için en güzel şekil bardakta olmaktadır ancak tercih size kalmış.
Biz bu tarifte bardak kullandık. 

Bardağa döktüğümüz portakallı lokumun oda sıcaklığına kadar soğumasını bekledikten sonra bir saat kadar buzdolabında dinlendirin. Çıkardıktan sonra bardağı ters çevirdiğinizde lokum kolayca içerisinden çıkacaktır. Daha sonra dilimleyip dış kısımlarını Hindistan cevizine bulayıp servis yapabilirsiniz. 

Ev yapımı portakallı lokum tarifi hazırdır afiyet olsun yapılış aşamalarını görmek isteyenler için altta kendi çekimimiz olan video bulunmaktadır.