cayı
Papatya çayı özellikle rahatlatıcı etkisi ve özel dönemlerinde bayanlar için ağrılarını alma özelliği sebebiyle son derece faydalı bir bitki çayıdır. Sinirleri yatıştırıcı etkisi olması sebebiyle doğal bir antidepresan çayı olan papatya çayının hazırlanışı son derece kolaydır.

Papatya Çayı Tarifi için Malzemeler

4 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
İki buçuk su bardağı yarım litre sıcak su
Papatya Çayının Hazırlanışı
4 yemek kaşığı kurutulmuş papatya, bitki çayı demleme aparatı ya da herhangi bir demliğin içine koyun. Biz bu tarifte bitki çayları için kullanılan hazır bardak şeklindeki aparatı ile bu çayı demledik ancak elinizde yoksa normal demlikte kullanabilirsiniz özellikle porselen demlikte daha güzel bitki çayı olmaktadır.

Demlik ya da demleme aparatına koyduğunuz 4 yemek kaşığı kurutulmuş papatyanın üzerine iki buçuk su bardağı yani yarım litre sıcak su ekleyip üzerini kapatıp 5-10 dakika arasında beklemeye yani demlenmeye bırakın.

Papatya çayına isteğe bağlı limon ile servis yapabilirsiniz. Arzu edersen şeker kullanmanız da mümkündür. Ancak bal kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü balın sıcak su ile birleştiğinde kötü etkisi olduğu söylenmektedir.

Papatya çayının yapılış aşamalarını görmek isteyenler için altta kendi çekimimiz olan YouTube videosu bulunmaktadır.

Papatya Çayının Faydaları

Uykunun kalitesini arttırmaktadır.
Kan şekerini dengeler.
Sindirim ve mide sağlığı için faydalıdır.
Tansiyon ve kalp sağlığı için iyi gelmektedir.
Uykuya dalma uykuda uyanma gibi sorunlara karşı doğal bir şifa kaynağıdır.
Depresyona karşı iyi geldiği gibi bağışıklık sistemini de güçlendirir.
Papatya, içerdiği özler sabun gibi cilt ürünlerinde kullanıldığından içerdiği faydalı bileşenler, cilt güzelliği için son derece yararlıdır.