TARİFİ

Muhallebili kadayıf tatlısı hem oldukça pratik hemde gerçekten lezzetli bir tatlı tarifidir. Muhallebili kadayıf tarifini görsel bir şölen haline getirmek ve porsiyonlara bölerek güzel bir sunum elde etmek için kupta sunulmuş şekilde bu tarifi kolayca uygulayabilirsiniz

Kupta Muhallebili Kadayıf Tarifi için Malzemeler

Kadayıfı hazırlamak için
100 gram hazır kızartılmış kadayıf
2 yemek kaşığı toz şeker,
2 yemek kaşığı tereyağı
1 çay bardağı ceviz içi
Muhallebisi için
1 kutu krem şanti
1 su bardağı toz şeker
3 yemek kaşığı mısır nişastası
3 yemek kaşığı un
1 litre süt (5 su bardağı)

Kupta Muhallebili Kadayıf tarifi yapılışı

-Tarifin yapılışı muhallebili kadayıf tatlı ile çok benzerdir. Biz bu tarifte hazır satılan kızartılmış kadayıf kullandık. Eğer siz çiğ kadayıf kullanacaksanız ilk olarak buzlukta 1 gün beklemiş çiğ kadayıfları ufak parçalara kırarak bir tavada rengi dönene kadar kısık ateşte kızartın. Buzlukta bekleyen çiğ kadayıf daha kolay kırılmaktadır.
- Geniş bir tavanın içerisine 2 yemek kaşığı tereyağını erittikten sonra 2 yemek kaşığı toz şeker ekleyip şeker yağın içerisinde eriyene kadar karıştırın.

- Yağın içerisine kızarmış kadayıfları ve ceviz içini ekleyip şekerli yağ tüm kadayıflara bulaşana kadar kısık ateşte karıştırarak kavurun.

- Kadayıflar hazırdır ocaktan alıp muhallebi yapımına geçiyoruz.
- 1 litre süt, 1 su bardağı toz şeker, 3 yemek kaşığı nişasta, 3 yemek kaşığı unu karıştırarak orta ateşte muhallebi kıvamı alana ve köpük atmaya başlayana dek pişirin. Muhallebi karışımı köpük atmaya başlayınca ocak alın ve içerisine 1 kutu krem şanti ekleyip mikserle güzelce çırpın.

-Bu tarif için kup yada bardak kullanabilirsiniz. İlk olarak kullanacağınız bardak yada kupun dibine muhallebi döküp üzerine kadayıfları ilave edip tekrar muhallebi döküp en üstünüde muhallebi ile kapatıp tarifi bitiriyoruz. Süslemek için nar yada kuruyemiş kullanabilirsiniz. Tariften yaklaşık 4 kup çıkmaktadır.

Bardakta kadayıf muhallebi yada diğer bilinen adıyla porsiyonluk muhallebili kadayıf tarifi soğuduktan sonra bir müddet buzdolabında dinlendirip servis yapabilirsiniz. Oldukça pratik ve nefis bir tariftir. Muhallebili kadayıf kremasız olarak yapılmaktadır. Buna rağmen lezzeti ve kıvamı oldukça güzeldir. Bardak yada kuplar haricinde kasede de bu tarifi uygulamak mümkündür ve aynı sonucu verecektir. 

Kupta Muhallebili Kadayıf Tarifi Video