tarif

Ciğerin farklı versiyonlarından biri olan ve pişirilmesi ile yumuşacık bir ciğer tarifi elde etmenizi sağlayacak yaprak ciğer tarifi hazırlamak için öncelikle dana ciğerinin incecik yaprak şeklinde kesilmesi gerekmektedir. Kasabınızdan alırken bu şekilde hazırlatmanız gerekir. Kendiniz hazırlıyorsanız ise ciğeri incecik yaprak gibi güzelce doğrayın ve bekletmeye alın.
Tavaya 1 çay bardağı kadar sıvı yağ döküp yağı kızdırın. Ciğerleri kızgın yağın içerisine yerleştirip orta ateşte pişirmeye bağlayın. Ciğerlerin üzerine kızarırken tuz ve toz pul biber ekleyip her iki yanını da iyice kızartın.

Önlü arkalı çok fazla kurutmadan pişirin. Çünkü dana ciğer eti oldukça naziktik ve çabuk kurur. Tuz ve pul biberler harmanladığınız ciğerlerin iki tarafı da piştikten sonra kağıt havlu serilmiş tabağa fazla yağının sürülmesi için alın.
Sunum için yaprak ciğerin yanına 1 adet iri doğranmış ortaboy soğanın üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 3 damla kadar limon suyu, 1 çay kaşığı toz pul biber ve isteğe bağlı sumak ekleyip güzelce karıştırın.

Yaprak ciğerleri hazırladığınız soslanmış soğanlar ile servis yapabilirsiniz afiyet olsun. Tarif unsuz bir tarif olup acısız toz biber ile tatlandırılmıştır. Yaprak ciğer tarifi yapılış aşamalarını izlemek isteyenler için altta kendi çekimimiz olan videosu bulunmaktadır ayrıca Harika Ev İşleri adıyla bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmenizi bekliyoruz.