tarif

Marketlerden hazır alınan güzel görüntüsü ve lezzeti ile yaz aylarının vazgeçilmezi olan cevizli yaz helvasını bu tarifi uygulayarak kolayca kendi evinizde ve kendi malzemeleriniz ile yapabilmeniz mümkündür. Gelin oldukça pratik ve bir o kadar leziz cevizli yaz helvası tarifi yapılışına geçelim.

Cevizli Yaz Helvası Tarifi için Malzemeler

2.5 su bardağı toz şeker
2.5 su bardağı süt
1 su bardağı pekmez
125 gram kadar ceviz içi
250 gram tereyağı yada teremyağ
2.5 su bardağı un

Cevizli Yaz Helvası Tarifi Yapılışı

- İki buçuk su bardağı sütün içerisine 1 su bardağı pekmez, 2.5 su bardağı toz şeker ekleyip şeker eriyene kadar iyice karıştırın.

- Pekmezli sütlü sosu kenarda tutun ve ara ara tekrar karıştırın.

- Tavanın içerisine 250 gram tereyağı yada teremyağı ekleyip yağı eritin.

- Eriyen yağın içerisine 2.5 su bardağı unu ekleyip kısık ateşte unun acısı çıkana kadar ve rengi dönene kadar karıştırarak kavurun.

- Un yaklaşık 15 dakika civarında kavrulmalı ve kısık ateşte sürekli karıştırılmalıdır. Unu yakmamaya özen gösterin ve unun rengi açık kahverengi olana dek kavurun.

- Un rengini alınca kenarda beklettiğimiz pekmezli sütlü karışımdan kepçe yardımıyla azar azar ekleyip sosu yedirerek kavurmaya devam edin.

- Pekmezli sosu yedirdikçe yenisini ekleyin yani yedire yedire kavurmak gereklidir.

- Tüm pekmezli sosu kavrulmuş una yedirdikten sonra en son kırılmış ceviz içini ekleyip karıştırın ve kısık ateşte helva sosu çekene ve katılaşana kadar kavurmaya devam edin.

- Kıvam alan yaz helvasını ocaktan alıp streç film serili bir kaba yerleştirip oda sıcaklığına kadar soğumasının ardından bir gece buzdolabında bekletin.

- Ertesi gün dilimleyerek servis yapabilirsiniz.

Yaz helvası tarifi işte bu kadar basittir. Yaz helvasına lezzet veren içeriğinde ki pekmez olup dolapta uzun süre kalabilmektedir. Ancak lezzeti sebebiyle o kadar uzun süre kalamayacağını söyleyebiliriz J
Harika ev İşleri adıyla bizi Tüm sosyal medya adreslerinden takip etmenizi bekliyoruz ayrıca bu tarife ait kendi çekimimiz olan video yazının altında bulunmaktadır.