REÇELİ

Mevsiminin gelmesiyle hem artan şeftalileri değerlendirebileceğiniz hemde kahvaltılara özellikle tereyağı ile birlikte renk katabileceğiniz şeftali reçelinin yapımı oldukça kolaydır. Sadece 2 ana malzeme ile hazırlayabileceğiniz şeftali reçelinin berrak bir görüntüsü olması için püf noktası olarak çok az tereyağı da ekleyerek nefis bir şeftali reçeli hazırlayabilirsiniz

Şeftali Reçeli Tarifi için Malzemeler

3 Adet şeftali
2 su bardağı toz şeker
1 tatlı kaşığı tereyağı
Yarım tatlı kaşığı limon tuzu

Şeftali Reçeli Yapılışı

-3 adet şeftalinin çekirdeklerini çıkardıktan ve kabuklarını soyduktan sonra küp küp doğruyoruz.
-Şeftalilerin yarısını tencerenin dibine koyup üzerine 2 su bardağı toz şekerin yarısını döküp üzerine kalan şeftaliyi ekledikten sonra en üste de kalan toz şekeri ekleyip tencerenin kapağını kapatın. Kendi halinde şeftali suyunu salana kadar beklemeye bırakın. Yani bir kat şeftali bir kat toz şeker olacak şekilde hazırlıyoruz. Böylelikle şeftalilerin her kısmının toz şeker ile bütünleşip yumuşaması sağlanacaktır.

-2 saat civarında kapağı kapalı tencerede bekleme bırakın.

- Yaklaşık 2 saat sonra şeker eriyip sulanınca kısık ateşte reçel karışımını pişirmeye başlayın. Ancak şeftalilerin ezilmemesi için fazla karıştırmayın.

-Karışım kaynamaya başlayınca köpüklenmemesi için 1 tatlı kaşığı tereyağı ekleyip kısık ateşte pişirmeye devam edin. Tereyağı kullanmak şeftali reçeli yapımında önemli bir püf noktadır. Hem köpüklenmeyi hemde renginin berrak olmasını sağlar.

-Reçel karışımı koyulaşmaya başlayınca yarım tatlı kaşığı limon tuzu ekleyip 15-20 dakika daha pişirin.

- Koyulaşan reçeli ocaktan alın. Kıvam aldığını anlamak için rengini koyulaşması ve kaşık ile akıttığınız damlaların ağırlaşmasında kıvamı anlamanız mümkün. Ayrıca birkaç damla reçelin suyunu soğuk suyun içine damlattığınızda katılaşıyor ve dağılma olmuyorsa kıvam tutmuştur. Toplamda kısık ateşte yaklaşık 50 dakika civarında pişmektedir. Ancak bu süre şeftalilerinin durumuna göre değişebilir. Bu sebepten kıvamın olduğunu anlamak için bu testi yapmanız uygun olacaktır. Yada bir damlasını düz bir tabağa damlatıp yana tutun. Eğer ağır ağır akıyorsa kıvamı olmuştur.

-Ocaktan aldığınız reçeli geniş bir kaba döküp üzerini tülbent ile kapattıktan sonra güneş gören yerde 1 gün beklettikten sonra ev yapımı nefis şeftali reçeli hazırdır afiyet olsun.

-Reçeli kavanoza aldığınızda güneş görmeyen bir yerde saklamanız gerekmektedir.

Görüldüğü gibi şeftali reçeli yapımı oldukça pratik olup sonuçları mükemmeldir. 

Şeftali Reçeli Tarifi Video