Son dönemde patlamış mısıra karamel sos eklenme suretiyle ortaya çıkan ve popüler olan karamelli patlamış mısır tarifi son derece leziz ve patlamış mısıra farklı bir lezzet katmaktadır. Hazırlanışı da gayet pratik olan karamel soslu patlamış mısır tarifini az malzeme ile kolaylıkla yapmanız mümkündür.

Karamelli Patlamış Mısır Tarifi için Malzemeler

2 yada 3 yemek kaşığı sıvıyağ
1 su bardağı mısır
Karamel sos için
2 yemek kaşığı tereyağı
2 çay bardağı toz şeker

Karamelli Patlamış Mısır Tarifi Yapılışı

- Yaklaşık 3 yemek kaşığı sıvıyağ tencerede ısıtılır. Isınan yağın içerisine 1 su bardağı patlatmalık mısır eklenip karıştırılır.

- Mısırlardan birkaç tanesi patlayana kadar karıştırılır ve mısırlar patlamaya başlayınca kapağı kapatılıp orta ateşte tüm mısırlar patlatılıp kenara alınır.

-Ardından yayvan bir tavaya kısık ateşte 2 çay bardağı toz şeker eklenip toz şeker kendiliğinden erimeye başlayana kadar ara ara karıştırılır.

-Toz şeker kısık ateşte kendiliğinden ısınacak ve kehribar rengi almaya başlayacaktır. Kahverengi alıp tüm şeker eriyip sıvı hale geçince yine kısık ateşte içerisine 2 yemek kaşığı tereyağı ekleyin ve iyice karıştırın.

-Yağ eriyen şeker ile bütünleşip kıvam alınca ocaktan alın ve hemen soğumadan yayvan bir tepsiye döktüğünüz patlamış mısırların üzerinde gezdirin.

-Tüm mısırı karamel sos ile bulayın. Karamel sos çabuk donacağından bu işlemi hızlı yapmaya özen gösterin. Karamel sos yapışıp donacağı için yapışan patlamış mısırları ayırıp servis yapın.

Karamelli mısır tarifinin yapılışı karamel sos ve patlamış mısırın ayrı ayrı yapılıp harmanlanması ile oluşan tatlı bir tariftir. Pratiktir ve patlamış mısıra değişik olup damakta farklı bir tat bırakmaktadır. Ayrıca Youtube kanalımız Harika Ev işlerine katılmanızı bekliyoruz.