et

Evde et lezzetini pratik bir şekilde yaşamak oldukça kolay ve lezzetlidir. Izgara dana antrikot tarifinin bir benzerini evde tost makinesi kullanarak kendimiz uygulamamız mümkündür.

Tost Makinesinde Dana Antrikot Tarifi İçin Malzemeler

2 parça dana antrikot (1 parmak genişliğinde kesilmiş)
Tuz
karabiber
zeytinyağı

Dana Antrikot Tarifi Yapılışı

Öncelikle etin seçimi önemlidir. Aldığımız Antrikot et işleme başlamadan önce oda sıcaklığında 1 saat beklemiş olmalıdır. Daha önceden de eti en az bir gece artı 4 derece buzdolabında bekletmek daha lezzetli sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Etin öncelikle üst yüzüne biraz zeytinyağı döküp tuz ve karabiber ekleyip elimizle bu karışımı üst yüzüne yediriyoruz. Aynı işlemi alt yüzüne de uygulayıp pişirme kısmına geçeceğiz. Malzeme ölçüsü konusunda bir kıstas yoktur ama yaklaşık 1 yemek kaşığı zeytinyağı üst yüzey için, yarım yemek kaşığı zeytinyağı da alt yüzey için kullanılabilir. Tuz ve karabiber ise birer çimdik kullanmanız yeterli olacaktır. Tuz olarak da deniz tuzu kullanımı önemli bir ayırt edici noktadır. Çünkü et için genellikle deniz tuzu kullanılmaktadır.

Tost makinesinde yapacağımız için eti pişirme de olmazsa olmaz yüksek derece sıcaklık gerektiğinden, tost makinesini en yüksek ayarda iyice ısınana kadar bekliyoruz. Mümkünse ışığı sönene kadar üstüne hiçbir şey koymadan tost makinesini ısıtın. Tost makinesi iyice ısındıktan sonra eti yerleştirip pişirmeye başlıyoruz.

Pişirme kısmında dikkat edilmesi gereken nokta pişip pişmediğini anlamak için eti sürekli kurcalamaktır. Bu yapılmaması gereken bir harekettir. Çünkü etin sürekli altına bakmak etin suyunu salmasına sebep olur. Sadece eti bir kere çevireceğiz. O da 3 dakika sonra.

Her iki yüzünü de 3'er dakika, toplamda 6 dakika civarında pişirmeniz evde kendi Antrikot etimizi kolay yapmamızı ve güzel sonuçları ulaşmamıza yeterli olacaktır. Alt yüzünü 3 dakika pişirdikten sonra tek harekette üst yüzünün de 3 dakika pişirip, tost makinasından alıyoruz. Arzu ederseniz ateşten eti almadan önce çok az tereyağı gezdirmeniz mümkündür.

Tost makinesinde akan etin yağını da heba etmeyelim. Makinenin altına bir kap koyarak biriktirelim ve servis esnasında bu yağlı, sulu nefis lezzeti etin üzerinde gezdirelim. Eğer ekmekle servis yapacaksanız yine bu suyu ekmeğin üstünde de gezdirebilirsiniz.

Tost makinesinde dana antrikot tarifi hazırdır afiyet olsun. Bu tarifte dikkat edilmesi gereken hususlar, etin fazla ellenmemesi ve bir kere çevirmektir. Çünkü eti yüksek ısıda mühürlemek gerektiğinden suyunun akmasını istemediğimiz için eti sürekli kurcalamak, pişip pişmediğini bakmak, etin o leziz suyunu bırakmasına neden olacaktır. Bu tarifte yüksek ısı gerektiği için bu ısıya en dayanıklı yağ olan zeytinyağını kullanmak mühimdir. Zeytinyağı haricindeki yağlar etin yanmasına sebep olabilir. Bir diğer önemli husus baharat olarak sadece tuz ve karabiberin kullanılmasıdır. Kekik nane ya da pul biber gibi baharatlar kullandığınız taktirde yüksek ısıda bu baharatlar yanacağından etin tadının önüne geçer ve tarifi bozar. Bu sebepten baharat olarak sadece tuz ve karabiber kullanıyoruz. İllaki farklı baharatlar kullanmak isterseniz, et piştikten ve servis tabağına aldıktan sonra istediğiniz baharatları üzerine kullanabilirsiniz.
Benzer tarifimiz için tost makinesinde ızgara köfte tarifine bakabilirsiniz.