Dana yada kuzu ciğeri yetişkin bireylerin severek yedikleri ve çok faydalı olan bir besin ögesi olup farklı tariflerle uygulanmaktadır. En çok ise tavada bol yağda kızartılarak tüketilmekte ve yapılmaktadır. Kızartmanın yanı sıra özellikle saç tavada daha az yağ ve çeşitli sebzelerle kavrulan ciğerin lezzeti muhteşem olurken ayrıca içerdiği faydalı ögeleri daha çok korumaktadır. Tereyağı, biber ve baharatlar ile harmanlanan sac tavada pişerek lezzet kazanan ciğer tava tarifi ayrıca oldukça pratik bir şekilde hazırlanabilmektedir.

Saç Tavada Ciğer Kavurma Tarifi için Malzemeler

1 Tahta kaşığı tereyağı (yaklaşık 2 yemek kaşığı)
750 gram dana ciğeri (ufak ufak doğranmış)
1 ortaboy soğan (iri doğranmış)
3 diş sarımsak
1 adet yeşil biber
2 çay kaşığı tuz
3 dal maydanoz
1 tatlı kaşığı salça
Birer çay kaşığı karabiber, toz pulbiber ve kimyon

Sac tava Ciğer tarifi yapılışı

- Tereyağını tavada eritin ve tahta kaşık kullanarak erimiş tereyağının tavanın her yanına ulaşmasını sağlayın.

- Eriyen ve ısınan yağın içerisine ufak ufak doğranmış dana ciğeri ekleyip karıştırarak kavurmaya başlayın. Dana ciğerini kasapta saç tava yapacağınızı söyleyip ufak doğratın. Normalde kuşbaşı şeklinde Arnavut ciğeri boyutunda doğradıklarından sac tava için kalın gelebilir. Bu yüzden ufak ufak kuşbaşının yarısı şeklinde doğratın yada kendiniz yapacaksanız bu şekilde doğrayın.

- Ciğerleri tereyağı ile yaklaşık 1 dakika orta ateşte kavurduktan sonra iri doğranmış ortaboy soğan ve doğranmış 3 diş sarımsak ekleyip yaklaşık 2 dakika civarında kavurmaya devam edin.

- Ciğerlerin rengi dönüp iyice kavrulunca doğranmış biber, 1 tatlı kaşığı salça, tuz ve baharatları ekleyerek biberler ölene kadar karıştırarak kavurmaya devam edin.
- Sac tavada ciğer kavurma tarifi hazırdır afiyet olsun.

Sac tava ciğer kavurma ile ciğer etinin gerçek lezzetini hissedebileceğinizden emin olabilirsiniz. Una bulanmış klasik ciğer kızartma tariflerinin ötesinde sac tavada ciğer kavurma gerçekten ciğerin o yumuşak lezzetini vermekte ve nefis bir tarif olmaktadır. Tarifin yapılış aşamalarını izlemek isterseniz yazı altında kendi çekimimiz olan video bulunmaktadır.