tatlı
Görüntüsü, tadı gibi şahane olan kadayıflı muhallebi tatlısına benzer şekilde yapılabilen pratik ve gösterişli kadayıflı irmik tatlısını bu tarifi uygulayarak sizde kolaylıkla uygulayıp sunabilirsiniz. Tarifin yapımı son derece basit olup yemeye doyulamayan pratik bir pastadır. 20 cm boyutunda pandispanya kalıbı bu pastanın yapımı için gereklidir. İstenen şekil ve yüksekliğin elde edilmesi için yuvarlak yada kare şeklinde yüksek kalıp olmalıdır 3 katlı irmik pastası için.

Kadayıflı İrmik Pastası Tarifi için Malzemeler

4 yemek kaşığı toz şeker
2 yemek kaşığı tereyağı
Kavrulmuş hazır kadayıf (200 gram)
1 Su bardağı kırılmış ceviz içi
Muhallebisi için
5 su bardağı süt (1 litre)
9 yemek kaşığı irmik
1 su bardağı toz şeker

Kadayıflı İrmik Pastası yapılışı

- 2 yemek kaşığı tereyağı eridikten sonra 4 yemek kaşığı toz şeker ekleyip iyice karıştırın.

- Şeker yağın içerisinde eridikten sonra 200 gram kavrulmuş kadayıf ve 1 su bardağı kırılmış ceviz içini ekleyip, kadayıflar ile şekerli yağ bütünleşene kadar kısık ateşte yaklaşık 3-5 dakika civarında karıştırarak kavurun.

- Kadayıflar kavrulurken bir yandan da muhallebisini hazırlayalım. Bir litre sütün içine 9 yemek kaşığı irmik ve 1 su bardağı toz şeker ekleyip karışım köpük atıp muhallebi kıvamı alana kadar orta ateşte karıştırarak pişirin. İsteğe bağlı son aşamada muhallebinin içerisine 1 paket vanilya ekleyebilirsiniz.

-Biz bu tarifte küçük boy borcamın içerisine konulmuş 20 cm kek kalıbı kullandık; ideal orandadır. Kek kalıbının dibine öncelikle kadayıflı karışımı kaban yapıyoruz. Üzerine hazırladığımız muhallebinin yarısını döküp düzeltiyoruz. Tekrar kadayıf ekledikten sonra muhallebinin kalan yarısını ekliyoruz. En üstünü kavrulmuş kadayıflı harcı döküp düzeltiyoruz. Yani muhallebiyi iki eşit parçaya, Kadayıflı harcı ise 3 eşit parçaya böleceğiz.

-Hazırlanan pastanın oda sıcaklığına kadar soğumasını bekledikten sonra en az 2 saat buzdolabında dinlendirip dilimleyerek servis yapın afiyet olsun.

Tarifin pratik ve anlaşılır olması için hazır satılan kavrulmuş kadayıf kullandık. Siz çiğ kadayıf kullanmak isterseniz bu tarif için 300 gram kadar çiğ kadayıfı küçük parçalar halinde kırarak kısık ateşte rengi dönene kadar kavurduktan sonra tarifte uygulayabilirsiniz.

Normalde pasta yapımı zahmetli bir tarif olsa da kadayıflı irmik pastası hem lezzeti hem görüntüsü ile özel günlerinizde yapılan pastaları aratmayacak ve oldukça pratik bir tariftir. Pratik olmasının yanında şık ve gösterişli hali sizi kurtaracak ve mucizevi gösterecektir. Malzemeler de son derece basit olup sadece süt, irmik ve toz şeker ile hazırlanabilmektedir.