ayran

Bol köpüklü nefis lezzette bir ayran tarifi yapmak istiyorsanız, bu tarifimiz gerçekten ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Genellikle klasik ayran tarifi yoğurt ve suyun birlikte karıştırılarak uygulanmasıdır. Biraz içerisine tuz eklenerek güzel sonuçlar alınabilmektedir. Ancak köpüklü ayran yapılmak istendiğinde ise istenilen sonuç genellikle alınamamaktadır. Lezzetli bir ayrana ulaşmak isterseniz içerisine süt ekleyerek bol köpüklü leziz ayran tarifine ulaşmak mümkündür. Bunun için pratik ve kolay olan tarifimize geçelim

Köpüklü Ayran Tarifi için Malzemeler 

10 yemek kaşığı yoğurt 
4 yemek kaşığı süt
İki buçuk su bardağı su 
yarım tatlı kaşığı tuz (rahatsızlığınız var ise ya da tuz sevmiyorsanız eklemeyebilirsiniz)

Köpüklü Ayran Yapılışı

10 yemek kaşığı yoğurt ve 4 yemek kaşığı sütü rondoda güzelce çekerek başlıyoruz. Bu sayede hem malzemeler birbirine iyi karışacak Hem de istediğimiz köpüğü elde etmiş olacağız. Rondo yerine aynı işlem mikser ya da manuel çalışan ayran çırpıcıları ile de yapabilirsiniz.

Süt ve yoğurt iyice karıştırıldıktan sonra tarifin içerisine iki buçuk su bardağı su ve yarım tatlı kaşığı tuz ekleyip çırpmaya ya da karıştırmaya devam edin. İyice çırptığınızda bol köpüklü ayran tarifimiz hazırdır.

Ayran milli içeceğimiz olup bol köpüklü ayran elde etmenin püf noktalarından en önemlisi içerisinde eklediğimiz az miktardaki süttür. Süt, ayranın köpürmesini sağladığı gibi oluşan köpüğün sağlam ve uzun süre kalmasını da sağlar. Eğer daha çok miktarda ayran yapmak istiyorsanız tarifi katlayarak arttırabilirsiniz. Özellikle yaz günlerinde ayran ile serinlemek istiyorsanız bu tarifin içerisine 3 adet buz atmanız yeterli olacaktır. Ancak servis yaparken ya buzların erimesi bekleyerek servis yapın ya da makinenizin buz kıracağı özelliği varsa buzları ayranın içerisinde kırarak serinletici bir sunum elde edebilirsiniz.

Tarifin içerisine eklediğimiz süt, ayranın köpüklü ve çok leziz olmasını sağlamaktadır. Bol köpüklü ayran tarifinin yapılışı aşamalarını izlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan videomuz bulunmaktadır afiyet olsun.