Harika

Aşure tarifi genel olarak net tarif bulunamaması sebebiyle tutmayacağından endişe duyulan bir tatlıdır. Kıvamı ve lezzeti ile tam tutan aşure yapmak için püf noktaları önemlidir. Aşure nasıl yapılır merak edenler için oldukça kolay bir aşure tarifidir. Bizde bu tarifimizde püf noktaları ile birlikte bol malzemeli ve çok kişiye servis yapabileceğiniz nefis bir aşure tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Aşure Tarifi için Malzemeler

Yarım kilogram buğday
1 su bardağı nohut
1 su bardağı fasulye
2.5 su bardağı toz şeker
1 avuç kuş üzümü
1 su bardağı doğranmış kuru kayısı
1 avuç dut kurusu
1 su bardağı fıstık ve fındık
Altı adet incir
Portakal kabuğu rendesi
Yarım su bardağı çiğ badem
10 adet karanfil

Aşure Tarifi için Püf noktaları

Ana malzemelerden buğday çok iyi yıkanmalıdır. Duru bir su çıkana kadar iyice yıkayın. Ayrıca aşure pişirirken kullanılacak su sıcak su olmalıdır baklagillerin sertleşmemesi için. İncir kullanacaksanız rengi kararmaması en son bitirmeye yakın 3 dakika kala ilave edip pişirmeniz açık renk incirli aşure elde etmenize yardımcı olur.

Aşure Tarifi Yapılışı

- İlk olarak yarım kilogram buğday, duru su çıkana kadar iyice yıkanır. Ardından buğdayları tencereye alıp üzerini 3 parmak geçecek kadar su ile haşlamaya başlayın. 10 dakika buğdayı haşladıktan sonra haşlama suyunu süzmeden 1 gece bekletin. Buğday bu suyu çekip şişecektir. Aynı şekilde 1 su bardağı nohut ve fasulyenin üzerine su ekleyip 1 gece bekletin.

-Ertesi gün buğdayların üzerine 2 litre sıcak su ekleyip yaklaşık yarım saat boyunca kaynatın. Ayrı ayrı tencerelerde nohut ve fasulyeyi de sıcak suda haşlayın.

-1 su bardağı su ile 10 dal karanfili iyice kaynatıp, kaynayan suyu süzüp kenara alın. Bunun amacı karanfilleri direk içine atarsak yerken katı karanfilin ağza gelmesi durumu hoş olmayacağından sadece karanfil aromasını almayı amaçlıyoruz.

- Ayrı bir tencerede doğranmış kuru kayısı, dut kurusu ve kuş üzümünün üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyip iyice haşlayın.

-Aynı şekilde farklı bir tencerede çerezleri (badem, fıstıki fındık) kabuklarını soyup sıcak su ile haşlayın.

- Kısacası ana büyük tencerede buğdayları 2 litre sıcak su ile haşlarken diğer tüm malzemeleri yani baklagiller (nohut, fasulye), kuru yemiş(fındık, fıstık ve badem) ve yaş meyveler(kuru kayısı, kuş üzümü ve dut kurusu) ayrı ayrı tencerelerde üzerlerini geçecek kadar sıcak su ile yaklaşık yarım saat boyunca haşlayıp haşlama suyunu hepsinin süzüyoruz (buğdaylar hariç).

-Orta ateşte sıcak su ile haşlanan buğdayların üzerine rendelenmiş portakal kabuğu (isteğe bağlı) karanfil suyu, haşlanmış nohut ve fasulyeyi ekleyip 3 dakika civarında karıştırarak pişirin. Biz bu aşamada bir litre sıcak su daha ekledik kıvam alması için. Toplamda aşure tarifi için net olarak 3 litre sıcak su kullandık.

-Ardından diğer haşlanmış ve suyu süzülmüş kuru yemiş ve meyveleri ekleyip pişirmeye devam edin.

-2-3 Dakika piştikten sonra daha açık renk aşure elde etmek için yarım çay bardağı sıcak süt ve 2.5 su bardağı toz şeker ekleyip 10 dakika daha ara ara karıştırarak kaynatın.

-Kuru incir ekleyip bir taşım daha pişirip ocaktan alın ve kaplara paylaştırın. Mevsimine göre nar ve kuru yemiş ile süsleyip soğumaya bırakın.

Aşure tarifinde nişasta kullanmadık ve katılığı, kıvamı gerçekten harika oldu. Tam tutan ölçüleri ile bu tarifi uygulayarak sizde nişasta kullanmadan nefis bir aşure tarifi yapabilirsiniz. Üzerini şekilli süsleyerek harika sunumlar elde etmeniz mümkündür. Aşure, yapılış olarak isteğe bağlı malzemeler içermektedir. Yani elinizde olmayan malzemeleri (baklagiller ve buğday hariç) kullanmamanız tarifin yapılışı ve kıvamı açısından pekte sorun olmayacaktır. Aşure tarifini videolu izlemek isterseniz yazının altında kendi çektiğimiz aşure tarifine ait video bulunmaktadır. Afiyet olsun.