tarif

Farklı bir pilav tarifi arıyorsanız renk açısından oldukça değişik mor renkli pilav tarifi aradığınız lezzet olacaktır. Klasik pilav tarifinden farklı olarak siyah havuç ile mor renk verdiğimiz pirinç pilavı, özellikle sebze sevmeyen çocuklar için vitamin sağlayıcı bir tarif olacaktır.

Mor Renkli Pilav Tarifi için Malzemeler

bir buçuk su bardağı pirinç
1 adet siyah havuç
3 su bardağı su
2 yemek kaşığı tereyağı
tuz

Mor Renkli Pilav Tarifi Yapılışı

Bu tarifin renk veren ana malzemesi siyah havucun suyunu çıkararak işleme başlıyoruz. 1 adet siyah havucun kabuklarını soyup, küp küp doğrayıp 3 su bardağı su ile yaklaşık 10 dakika boyunca kaynatın. Siyah havuç rengini suya verecektir. 10 dakika kaynattıktan sonra ocaktan alın. Ancak soğumaya bırakmayın. Suyu sıcak olarak kullanacağız.
Siyah havucun kaynamış suyunu süzüp pilavın yapılışına geçelim.

Bir buçuk su bardağı pirinci iyice sıcak su ile yıkayın. Üzerindeki nişastanın beyaz tortunun gitmesi gerekmektedir. Üzerindeki beyaz tortu gidene kadar yıkadığınız pirinçleri 2 yemek kaşığı erimiş tereyağı ile kavurmaya başlayın.
Kızgın yağın içerisine pirinçleri koyup 2-3 dakika boyunca kavurun. Yaklaşık bir tatlı kaşığı tuz ekleyip bir 2 dakika daha kavurmaya devam edin.

Kavurma işlemini kısık ateşte yaptıktan sonra iyice kavrulan pirinç tanelerinin üzerine siyah havucun sıcak suyundan 2 su bardağı kadar döküp bir tür karıştırıp yine kısık ateşe aldıktan sonra pilav suyunu çekene kadar yaklaşık 20 dakika kısık ateşte pişirin.

Pilav suyunu çektikten sonra ocağın altını kapatıp üzerine kağıt havlu yerleştirip, yaklaşık 10 dakika pilavı demlemeye bırakın. Ardından servis yapabilirsiniz. Çok güzel bir renk alan mor renkli pilav tarifi hazırdır afiyet olsun.

Bu pilavının yapılışı aşamalarını altta kendi çekimimiz olan YouTube videosunda da izleyip uygulayabilirsiniz. Mor renkli pilav özellikle sebze sevmeyen çocuklara dolaylı yoldan vitamin almasını sağlayan renkli bir pilav tarifi olup doğal yollarla renklendirildiği için sağlıklıdır. Kolayca hazırlayabileceğiniz mor pilav tarifinin üzerine arzu ederseniz haşlanmış tavuk eti ya da kavrulmuş dana eti ekleyip servis yapabilirsiniz.