şekilli baklava


Evde baklava tarifi zor gibi görünse de tek tek aşamaları uyguladığınızda oldukça güzel sonuçlar alabilirsiniz. Biz bu tarifimizde aynı tepside 3 şekilli baklava tarifini sunarak hem görsel hem de Lezzet olarak bir Şölen tarifi sizlerle paylaşıyoruz. Ev yapımı şekilli baklava tarifi için

Baklava Tarifi Malzemeleri

hamuru için 
100 gram margarin 
1 su bardağı su
1 adet yumurta 
1 çay bardağı sıvı yağ 
2 yemek kaşığı Üzüm (yada elma) sirkesi 
2 yemek kaşığı yoğurt 
yaklaşık 6 su bardağı un ( biz 5 buçuk su bardağı un kullandık unun miktarı kalitesine göre değişebilir)
ceviz

üzeri için 
250 gram tereyağı 

şerbeti için 
4 buçuk su bardağı su 
4 buçuk su bardağı toz şeker 
çeyrek limon


El açması baklava tarifinin yapılışına geçersek,


- Hamuru için kısmında yazan tüm malzemeleri birbirine karıştırıp iyice yoğuruyoruz. Hazır olan hamuru 2 saat kadar dinlendiriyoruz. 1 tepsi cevizli baklava tarifi için hamur bu şekilde yapılmaktadır.

- Dinlenmiş Baklava hamurunu 150 gramlık bezelere bölüyoruz. Yaklaşık 7 parça çıkmaktadır. Biz tarifin tam tutması için 150 gram ölçüsünü mutfak terazisinde ölçerek hazırladık.

- Her bir bezeyi nişasta sürdüğünüz merdane ve yine nişastaladığınız tahta zeminde incecik açın. Birinci Şeklimiz için yarım ay şekli oluşturacağız. Bu sebepten açtığınız bir bezenin ortasına ceviz içi yerleştirip rulo şeklinde dolayıp bardak ağzı yardımıyla yarım ay şeklinde bir ruloyu kesin ve tepsiye dizin.

- Aynı şekilde diğer bezeyi açıp ikiye kesip uçlarına ceviz yerleştirip rulo şeklinde dolayıp  bu sefer düz kesin. Düz bir rulo baklava şekli elde ediyoruz. Aynı şekilde düz rulo baklava dilimlerinide tepsiye dizin.

- Son olarak yine de incecik açtıktan sonra ortasına ceviz eklemeden önce bezeyi 6 eşit  dikdörtgen parçaya Kesin ve uçlarına ceviz yerleştirip ince merdane yardımıyla rulo şeklinde dolayıp bükün ve merdaneden ayırın. Yuvarlak şekilde koyduğunuzda bülbül yuvası şekli elde edebileceksiniz. İşte son derece pratik olan bülbül yuvası baklava tarifi bu şekilde ince merdane yardımıyla, rulo baklavayı merdaneden büzüp çıkartma yardımıyla elde edebilmekteyiz.

Tepsiye dizdiğimiz baklavaların üzerine eritilmiş 250 gram tereyağ döküp, önceden ısıtılmış 170 derece fırında üzerleri kızarıncaya kadar yaklaşık 45-55 dakika boyunca pişirin.

Baklava pişerken şerbeti hazırlayabiliriz. Dört buçuk su bardağı su, 4 buçuk su bardağı toz şeker ve çeyrek limon suyu sıkılıp kısık ateşte şeker eriyip, şerbet yoğunlaşınca kadar pişirin. Şerbetin kıvamını anlamak için şerbet kalınlaşınca yani kaşıkla içinden aldığınızda son Damlalar ağır akmaya başlayınca, şerbet olmuş demektir ocaktan alabilirsiniz.

Baklavaları piştiğinde fırından çıkarın ve sıcakken üzerine yine sıcak şerbetin yarısını döküp şerbetin kendini çekmesini bekleyin. Baklava şerbeti çektikten sonra Ardından kalan şerbeti de gezdirerek ilave edin. Bu tüm şerbetin tamamını çektikten sonra soğumaya bırakın ve baklava soğuduktan sonra artık servis yapabilirsiniz. Ev yapımı şekilli baklava tarifi hazırdır Afiyet olsun.

Daha farklı tatlı tarifleri için tatlı tarifleri menümüze göz atabilirsiniz.