harika

Satır et asıl et lezzetini alabileceğiniz enfes bir lezzet olup bu tadı yakalaması zor gibi görünse de aslında evde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Gerçek satır et tarifinde dananın but ve koyun eti birlikte satırla ve zırhla çekilirken hazırlanan köfteler meşe odununda pişirilmektedir. Ancak bir bu ekipmanı özellikle kendi mutfaklarımızda temin edemediğimizden keskin bir bırak ile bu tarifte satır et lezzetini yakalamaya çalışacağız.

Satır et tarifi için malzemeler
Yarım kilogram dana but eti (hafif yağlı)
3 dal maydanoz
1 ortaboy soğan
1 yeşil biber
Tuz (5-10 gram arası fazla tuz atmayın yaklaşık 1 tatlı kaşığı)
1 tatlı kaşığı kekik
İsteğe bağlı 1 domates

Satır etin yapılışına geçmeden önce eti bir gün +4 derece buzdolabında bekletin.
Ertesi gün eti önce ilk olarak ufak ufak doğrayın. Ardından keskin bir bıçak yardımıyla tahta üzerinde ete bıçağın keskin tarafıyla satır gibi vura vura eti kıyma haline gelene kadar iyice parçalatın. Mercimek büyüklüğünde parçalara ayırmak için yaklaşık 5-10 dakika arasında eti kıyma kıvamına getirin.
nefisSoğan, Maydanoz ve biberi rondoda iyice çekip hazırladığınız et ile karıştırın. İsteğe bağlı 1 adet domates ekleyebilirsiniz. Tuz ve kekik ekleyip iyice yoğurun.
Elde edilen harçtan yassı parçalar hazırlayın ve (yaklaşık 7 parça çıkıyor) kızgın tost makinasında önlü arkalı iyice pişirin. Orijinal satır et, meşe odununda tel ızgarada pişmektedir. Haliyle evde bu imkan olmadığı için tost makinası yada döküm tavada ateşte pişiriyoruz.

İyice pişen etleri servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.