d

Dışarıda satılan hazır ürünleri içeriğinde Ne olduğu bilinmediğinden ve medyada sıklıkla yer aldığı üzere, hazır hamburger köftelerinin ne kadar zararlı olduğu, içerdiği malzemelerin ne kadar sağlıksız olduğu pek çok kez geçtiğinden, Siz de hamburger lezzetini doğal yollar ile yakalamak istiyorsanız, ev yapımı hamburger köftesi tarifi ile hem çocuklarınızın bayılacağı, hem de sağlıklı bir şekilde yüksek besin değerlerine sahip bir menü oluşturabileceğiniz, hamburger köftesi tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Hamburger Köftesi Malzemeleri

Malzemeler

500 gr kıyma
1 yumurta
1 yemek kaşığı pekmez (üzüm)
1 yemek kaşığı galeta unu
isteğe bağlı 1 yemek kaşığı hardal
birer çay kaşığı karabiber, sarımsak tozu, toz pulbiber, kimyon, 
1 tatlı kaşığı tuz


Hamburger köftesi tarifi yapımı son derece kolaydır. 500 gram kıymanın içerisine 1 yumurta, 1 yemek kaşığı galeta unu, 1 yemek kaşığı üzüm pekmezi, 1'er çay kaşığı sarımsak tozu, toz pul biber kimyon, karabiber ve bir tatlı kaşığı tuz ilave ediyoruz. İsteğe bağlı bir yemek kaşığı hardal da eklemeniz mümkündür. Tüm malzemeyi kıymanın içerisine ekledikten sonra iyice yoğurup elimizde yassılaştırıp hamburger köftesi şekli veriyoruz. Biz hamburger köftesi tarifimiz de dana kıyması kullandık. Genel olarak hamburgerde dana kıyması kullanılmaktadır.


Elde ettiğimiz bu nefis hamburger köftelerini çok az yağlı tavada, önlü arkalı iki yüzünü de güzelce pişirin. Bu tarifi hazırlamak için ızgara ya da tost makinesi de kullanmanız mümkündür. Ancak ızgara ya da tost makinesinde yaptığınız takdirde köftenin içerdiği yağ akıp biraz kuruyacağından dolayı, tavada çok az yağ ile kızartmak, hamburger köftesini daha lezzetli ve sulu Hale getirmektedir.

Pişen hamburger köftelerini, hamburger ekmeğine ilave edip, üzerine cheddar peyniri ya da kaşar peyniri, marul, domates, kornişon turşu isteğe bağlı diğer malzemeler ve yine isteğe bağlı ketçap, mayonez, Hardal ya da dip sos olarak Ranch sos ile süsleyip servis yapabilirsiniz. 

Hamburger köfteleri büyük zincirlerde satıldığı haliyle hazırlanması fabrikasyondur. Ancak genel olarak içerisineki etken maddeler ilave ederek hamburger lezzetini elde etmektedirler. Hamburger köftesine lezzeti veren unsur pekmezdir. Bu sebepten Biz de tarifimiz de yine pekmez kullanarak bu lezzeti sağlamaya çalıştık. Ayrıca bayat ekmek veya galeta unu miktarının az kullanarak, kıymanın kendi lezzetini öne çıkarmak için bir yemek kaşığı galeta unu ya da ufalanmış bayat ekmek yeterli olacaktır.

Görüldüğü gibi son derece pratik bir tarif olan  ev yapımı hamburger köftesi tarifi ve ayrıca Daha farklı tarifler KFC usulü tavuk nasıl yapılır ya da Chicken fingers tarifi gibi tariflerimiz için ilgili yazılarımıza göz atabilirsiniz.