sabun tarifi

Sabun temizlik için vazgeçilmez ürünlerden biridir. Son dönemde artan bilinç ile birlikte doğal sabunların önemi daha da artmış oldu. Doğal sabunlar fabrikasyon ürün olmayan genellikle el yapımı ürünler olarak düşünülmekte ve adlandırılmaktadır. El yapımı sabunlar olduğu için doğal sabun yapımı konusunda bir hobi ve araştırma artmış durumdadır.

Doğal sabun yapımı denince akla kimyasal ürün kullanmamak gelir ancak pratikte aslında durum çok farklıdır. Sabun yapımı aslında kimyasal bir işlemdir. Sabun kimyasal olarak bir tuzdur. Tuzun oluşumu içinde asit ve bazın birleşimi gereklidir. İşte doğal sabun yapımında bizim asitimiz yağ olacaktır. Baz ise yani yağı sabun yapan madde olarak kostik (NAOH) kullanıyoruz. Kostik lavabo açıcı adıyla satılmaktadır.

Kostik kullanınca sabunun doğal olmadığı şeklinde bir önyargı oluşması tamamen yanlıştır. Doğal sabun yapımında kül suyu kullanılır şeklinde bir algı bulunmakta olup bu tamamen yanlıştır. Çünkü kül suyuda kostik su karılımı da aynı şekilde kimyasaldır. Bir ürünün kimyasal olmaması için ağızdan girebilmesi tabiri gene olarak kabul edilir. Bu sebepten kül suyunu da kostik su karışımını da içebilmeniz mümkün değildir anında zehirler ve öldürücüdür. Yani ikiside kimyasal ve aynı şeydir.

Evde Doğal Sabun Nasıl Yapılır

Evde doğal sabun yapımında kostik kullanmamızın nedeni ise ölçü miktarının netliğidir. Sabun yapımı için önemli husus yağın sabunlaşma değeridir ve bu değer her yağ için farklıdır. Mesela zeytinyağının sabunlaşma değeri 0.13’tür. Yani 100 gram zeytinyağını sabuna dönüştürmek için 13 gram kostik gereklidir. Böyle bir net oranı tutturmadığını takdirde ev yapımı sabununuz fayda yerine cildinize zarar verecektir. İşte kül suyu ile böyle bir net oran tutturmanız pek olası değildir. Sunun içerisine ne kadar kül konulacağı, bu külün ne kadar geçeceği ve elde edilen kül suyunun sabun yapımında kullanılacağı evdeki şartlarda net olmayacağından dolayı evde doğal sabun yapımında kimyasal olarak kül suyu kullanılmaktadır.

Doğal sabun yapımında kullanılan yöntem coldproses yani soğuk pres yöntemidir. Soğuk pres sabun yapım tekniğinde tüm malzemeler ısıtmadan soğuk olarak birbirine karıştırılır. Bu sebepten yağın özleri ve faydalı vitaminleri içinde hapsolur ve cilt için oldukça faydalı bir ev yapımı sabun elde etmemizi sağlamaktadır. Doğal sabun yapımında ayrıca keçi sütü, inek sütü yada bulunabilirse eşek sütü de kullanılıp oldukça faydalı doğal sütlü sabunlar kolaylıkla yapabilirisiniz.

 Videolu Doğal Sabun Yapımı Tarifleri


Sitemizde net ölçüleri içeren otuzun üzerinde doğal sabun yapımı tarifi bulunmakta olup tarifler denenmiş ve her yazının altında kendi çekimimiz olan sabun yapım videoları bulunmaktadır. Tariflerimizi uygulayıp videolara bakarak sizde evde doğal sabun yapabilecek ve sağlığınız için faydalı olacak doğal sabunları kullanabileceksiniz. Sitemizin doğal sabun yapımı menüsünden ev yapımı sabun tariflerine ulaşabilirsiniz.

Doğal Sabun Yapımı