nefis

Dana ciğeri tarifleri arasında en lezzetli olanlardan biri una bulanmış kuşbaşı doğranmış taze ciğerin kızgın yağda pişirildiği Arnavut Ciğeri tarifidir. Güzel bir Arnavut ciğeri için taze ve iyi temizlenmiş ciğer çok önemlidir. Arnavut ciğeri yapmak için kasapta ciğeri temizletebileceğiniz gibi kendiniz evde yarım kilogram ciğerin zarını ayıklayıp küp küpte doğrayabilirsiniz.Ancak ciğeri ham halde aldıysanız yada yeni kesilmişse doğramadan önce içindeki kanın akması için bir müddet süzgeçli kapta bekletmekte fayda vardır.

Arnavut Ciğeri İçin malzemeler

Yarım kilogram dana ciğeri
Bulamak için yaklaşık 1 kase un
Yaklaşık 2 çay bardağı sıvıyağ

Pratik Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır

Doğranmış ciğerleri una iyice buladıktan sonra süzgeçte sallayarak fazla unu eleyin.

Ardından una bulanmış ciğerleri bol kızgın yağa atıp her tarafını iyice pişirin.

5-6 dakika arasında orta ateşte pişirmek yeterli olacaktır. Ciğeri fazla kızartmak iyi olmaz kurutur ve sertleştirir.

Ciğerler piştikten sonra süzgeç yardımıyla ocaktan yağını süzerek havlu kağıt serili kaba alıp fazla yağını alın.

Pişen ve yağı süzülen ciğerleri bir kaba alın ve üzerine birer tatlı kaşığı kimyon, toz pulbiber, karabiber, pul biber ve tuz ekleyip iyice karıştırın.

Arnavut ciğerini sumak, kızartılmış patates ve soğan ile servis yapabilirsiniz.

Kolayca hazırlayabileceğiniz Arnavut ciğeri tarifinin püf noktalarından biri ciğerin tazeliğidir. Güvendiğiniz yerden ciğer almaya özen göstermenizi tavsiye ederiz. Baharat miktarını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu tarifi yapılış aşamalarını izlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri Youtube kanalına ait Arnavut Ciğeri nasıl yapılır video olarak bulunmaktadır.