d

Evde limonata yapımı özellikle Yaz ayları için oldukça serinletici, neşeli, ferahlatıcı bir içecektir. Pek çok kişi tarafından evde limonata tarifleri uygulanmakta fakat genellikle istenilen sonuç alınamamaktadır. Renk ve limonatanın tadı noktasında yapılan ve uygulanan yanlış tarifler, ne yazık ki elde etmek istediğiniz limonatanın hazır satılan limonatalar kadar lezzetli olmamasının sebepleri sebebidir.

Siz de aynı dışarıda pastanelerde içtiğiniz limonatanın lezzetine, evde kendiniz yakalamak istiyorsanız, püf noktaları ile limonata tarifini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Evde nefis bir limonata yapmak için ilk olarak gerekli malzemeler 

5 adet limon 
7 su bardağı su (1 su bardağı sıcak olacak)
1 su bardağı toz şeker

Öncelikle evde limonata yapımı en önemli püf noktası, limonların kabuğudur. Limonataya o sapsarı rengini veren suyu değil kabuğudur. Bu sebepten ilk olarak limonların kabuğunu kullanacağız. 5 adet limonun kabuklarını rendeleyin. Ancak limonların kabuğunun altındaki beyaz kısmı almayın. Rendelediğiniz kabukların içerisine 1 su bardağı toz şeker ekleyip, kaşık veya elinizle eze eze şekeri, limon kabukları ile karıştırıp yedirin. Limon kabukları ve şeker birleşip adeta bal kıvamı  alacak ve şeker, limon kabukları ile beraber eriyecektir. Limon kabukları ile şeker, iyice bütünleştikten sonra 7 su bardağı suyun bir su bardağına sıcak su halinde hazırlayıp şeker ve limon kabuklarının üzerine 1 su bardağı sıcak su ekleyip iyice karıştırıyoruz. Sıcak su limon kabuklarının özünün almanıza yardımcı olacaktır.

Daha sonra kabukları rendelenmiş limonları ortadan kesip suyunu sıkın. Suyu sıkılmış 5 adet limonun suyunu limon kabukları ile hazırladığımız karışımın üzerine ekleyip tekrar karıştırın. Elde ettiğimiz limon suyu ve kabuklu karışımı, ince bir Süzgeç yardımıyla suyunu süzün. Hazır olan bu limonata özünün üzerine kalan 6 su bardağı suyu ekleyip iyice karıştırın. İsterseniz 6 su bardağı yerine 5 su bardağı su ve 1 su bardağı buz ekleyerek oldukça serinletici bir limonata tarifi hazırlayabilirsiniz.

İşte hazır yapılmış limonata kadar lezzetli ev yapımı nefis limonata tarifimiz hazır. Eğer tadına baktığınızda limonunuzun acılık oranına göre değişebilir, şeker miktarı az gelirse damak lezzetinize göre şeker miktarını Daha sonra da ekleyip arttırabilirsiniz.

Hem renk hem de Lezzet olarak hazır satılan limonatalardan hiçbir farkı olmayan nefis ev yapımı limonata tarifimiz son derece pratik bir şekilde hazırlanabilmektedir. Daha farklı içecek tarifleri, kahveli milkshake tarifi ya da evde frappe tarifi gibi değişik içecek tariflerimiz için ilgili yazılarımıza bakabilirsiniz.