doğal sabun yapımı

Hem ev ekonomisine katkılar sağlayabilecek hem de Atık yağlar değerlendirebileceğiniz son derece faydalı bir hobi olan evde sabun yapımı, sanılanın aksine doğru ölçüler kullanıldığı takdirde oldukça basit ve pratik bir işlemdir.

Evde Sabun Yapımı için ne gerekli

Evde sabun yapımı, güvenlik kuralları uygulandığı takdirde güzel sonuçlar alabilirsiniz. Evde doğal sabun yapımı, yağın içerisine kimyasal bileşiklerin atılması ile hazırlanabilecek olan son derece kolay bir işlemdir. Genel olarak evde sabun yapımı cold proses yani soğuk pres adı verilen yöntemle yapılmaktadır. Cold proses Yani soğuk pres evde sabun yapım tekniği ile doğal yağlar kullanarak, evde kendi doğal sabununuzu kendiniz yapıp gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Evde sabun yapımı için gerekli malzemeler su, kostik ve yağdır. Yağ olarak aromatik yağlar kullanılabildiği gibi saf Zeytinyağı ile evde doğal zeytinyağlı sabun tarifi de uygulayabilmeniz oldukça basittir. Temel malzemelerin haricinde eldiven, maske, gözlük gibi koruyucu malzemeleri de kullanmanız gerekmektedir. Evde sabun yapımı işlemi öncesinde su ve kostiğin karıştığı aşama en tehlikeli aşama olup bu kısa süreci açık havada (balkon vesaire) ve çocuklardan uzak noktada yaptıktan sonra geri kalan tüm aşamaları evin içerisinde uygulayarak güzel bir sonuç alabilirsiniz. Evde sabun yaparak ev ekonomisine katkıda da bulunabilir, Evde yaptığımız sabunları sosyal medyada yada e-ticaret sitelerine satarak ev bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Sitemizde 30'un üzerinde evde sabun yapım tarifi bulunmakta olup, detaylı bir şekilde bu tariflerde gram gram ölçüleri verilmiştir. Ayrıca her evde sabun yapımı tarifimizin altında kendi çekimimiz olan videolar bulunmaktadır. Alttaki evde sabun yapımı menümüzdeki bağlantıya bakarak çeşitli ev yapımı sabunları, kendinizde pratik bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Evde Sabun nasıl yapılır?

Evde doğal sabun yapımı için temel malzemelerden biri kostiktir. Kostik yani NAOH isimli madde, lavabo açıcı olarak geçmektedir. Bu maddeyi suyla karıştırdıktan sonra soğumasını bekliyor ve soğuyan kostik su karışımını yağ ile karıştırarak kıvam veriyoruz. Daha sonra kalıba döktüğümüz ev yapımı sabun karışımının sabunlaşma reaksiyonunu tamamlanmasını bekleyerek sonucunda ev yapımı sabunları ulaşabiliyoruz. Evde oluşan atık yağlarınızdan sabun yaparak değerlendirebileceğiniz ev yapımı sabun tarifleri içerisine aromatik yağların eklenmesiyle istediğiniz sabun tarifine ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca ev yapımı sabunların yapımında içine gıda boyası ekleyip renkli ev yapımı sabunlar da elde edebilirsiniz. Kullanacağınız kalıba göre şekilli ev yapımı sabunlar yapabileceğiniz gibi keçi sütü ya da normal inek sütü ve ekleyerek sütlü sabunları kolaylıkla sitemizi kullanarak yapabileceksiniz. Ayrıca bal ekleyerek de evde ballı sabunu aynı şekilde yapmanız mümkündür.

Tüm bu saydığımız ev yapımı doğal sabun tariflerini sitemizin sabun yapımı menüsünde bulabileceksiniz. Ayrıca ev yapımı sabun tarifinde ölçüler net bir şekilde verilmiş olup, denenmiş tariflerden oluşmaktadır. Dışarıda hazır satılan sabunlar, çeşitli kimyasallar uygulanarak ölçüsüz bir şekilde yapılmakta ve doğal sabun adı altında satılmaktadır. Özünde zararlı olan bu hazır sabunların yerine kendimiz evde sabun yapımı kullanarak güvenli bir şekilde cildinizi korumuş olursunuz. Ev yapımı sabun tekniği olan Soğuk Pres yönteminde yağlar ayrışmadığından ve içerisindeki Özler ısınma suretiyle kaybı olmadığından dolayı, yağın kendi besleyici özelliği ve vitamini, ev yapımı sabun içerisine geçeceğinden doğal el yapımı sabun tarifleri cildiniz için oldukça besleyici olacaktır.

Evde sabun yapımı tarifleri için alttaki linke bakabilirsiniz.

Evde Sabun Yapımı