Saç beyazlaması, hem erkek hem kadınlar için can sıkıcı bir durumdur. Saç beyazlaması genel olarak saç derisinde kan akışının zayıflaması ile ortaya çıkar. Saç beyazlamasını engellemek için bizde faydalı bir doğal sabun yapmak için tarif oluşturduk. Saç beyazlamaya karşı etkili doğal sabun yapımı için, saçlara hem oldukça faydalı hemde saç derisinde kan dolaşımını hızlandırıcı etkiye sahip yağları karıştırarak saç için oldukça faydalı doğal sabun tarifini paylaşıyoruz.

Saç beyazlamasına karşı etkili sabun tarifi için malzemeler

11 gram kostik
25 gram saf su
5 gram defne yağı
5 gram Hindistan cevizi yağı
10 gram badem yağı
5 gram sarımsak yağı
5 gram biberiye yağı
5 gram lavanta yağı
5 gram hint yağı
5 gram argan yağı
30 gram zeytinyağı
5 gram limon yağı
1 tatlı kaşığı Himalaya tuzu
Karıştırma çubuğu, koruyucu gözlük eldiven ve maske


Doğal Sabun Yapılışı

Evde sabun yapımı oldukça dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. En tehlikeli aşama kostik ve suyun karıştığı aşama olup bu işlemi çocuklardan uzak ve açık havada(balkon vs.) yapmanız gerekmektedir. İşleme geçmeden önce evde sabun yapım güvenliği yazımızı okumanızı öneririz.

Sabunun yapımına geçersek ilk olarak saf su ve kostik açık havada karıştırılır. Karışım kendiliğinden ısınacağı için oda sıcaklığına düşmesinin bekleyin.

Üstteki listedeki tüm yağları birbirine karıştırın.

Oda sıcaklığına kadar soğuyan kostik su karışımını toplamı 80 gram olan yağ karışımına yavaş yavaş karıştırarak ekleyin.

Tüm karışım birleştikten sonra 1 tatlı kaşığı Himalaya tuzu ekleyip sabun karışımını puding kıvamı alana kadar yaklaşık 30 dk karıştırın.

Sabun karışımı pelte kıvamı alınca sabun kalıbına dökün. Elde ettiğiniz sabunu yaklaşık 6 hafta sabunlaşma reaksiyonu tamamlanması için serin ve kuru yerde bekletin. 6 hafta sonra ev yapımı saç beyazlamasına karşı etkili doğal sabununuzu saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Sabun tarifimizde yer alan yağların tek tek tamamı saçlar için oldukça güzel bir etkiye sahiptir. Özellikle defne yağı saç derisinde kan dolaşımını hızlandıran bir etkiye sahiptir. Ayrıca defne sabunu yapmak isterseniz doğal defne sabunu tarifi yazımıza bakabilirsiniz.
Ayrıca bu sabun saç beyazlamasının yanı sıra saç dökülmesine de oldukça iyi gelecek saçlarınızı güçlendirip parlaklığını sağlayacak yağlar içermektedir.

Saç beyazlamasına karşı etkili sabun tarifi video olarak izlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri Youtube kanalımıza ait sabun yapımı video bulunmaktadır. 30 un üzerinde farklı sabun tarifi için Youtube kanalımıza abone olmanızı bekliyoruz.