tatlı tarifleri

Diğer bir adı sütlü incir uyutması olan sütlü incir tatlısı tarifi son derece pratik bir şekilde hazırlanabilen ve bir o kadar lezzetli olan meyveli bir sütlü tatlıdır.

Sütlü incir tatlısı Diğer adıyla sütlü incir uyutması tarifi için az sayıda malzeme gerekmektedir. İşte bu lezzetli tarif için malzemeler

7 adet kuru incir
7 yemek kaşığı toz şeker
3 yemek kaşığı Mısır nişastası
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı tereyağı
5 su bardağı Yani 1 litre süt

Sütlü incir tatlısı yapına geçersek,
- ilk olarak kuru incirlerin üzerine geçecek kadar sıcak su döküp muhallebi Pişene kadar yumuşalarını sağlıyoruz.

- İncirler sıcak su içerisine beklerken muhallebi yapımına geçiyoruz.

- Ocağa almadan önce tencerenin içerisine 5 su bardağı süt, 3 yemek kaşığı nişasta ve 7 yemek kaşığı toz şekeri ilave edip iyice karıştırıyoruz.

Sütlü incir tatlısının muhallebisi hazırlamak için tüm malzeme birbirine iyice karıştıktan sonra orta ateşte karıştırarak muhallebi kıvamı alana kadar pişiriyoruz. Karışım kıvamı alıp köpük atmaya başladıktan sonra ocaktan alıyoruz.

Sütlü incir Muhallebisi sıcakken içerisine hemen bir yemek kaşığı tereyağı, bir paket vanilya ve sıcak suyunu süzdüğünüz incirleri atıp blender ile İncirler püre haline gelene kadar muhallebinin içerisinde tüm malzemeleri birlikte çekiyoruz.
Bu yöntem sütlü incir tatlısı yapımı için oldukça pratik bir yöntem olacaktır. Bu sayede muhallebi soğuması hızlanırken, hem de incirler kolayca tatlının içerisinde dağılmakta ve püre haline gelmektedir. Ardından hazırlanan tatlıyı kaplara paylaştırılıyoruz.

Sütlü incir tatlısı oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra üzerine fındık ya da ceviz ile (isteğe bağlı) süsleyip buzdolabında dinlendirip ardından servis yapabilirsiniz.

Oldukça nefis bir lezzet olan sütlü incir tatlısı ya da diğer adıyla sütlü incir uyutması görüldüğü gibi son derece pratiktir. Fırında sütlü incir tatlısışekersiz sütlü incir tatlısı gibi çeşitleri olsa da pratik olması sebebiyle tarifini verdiğimiz yöntem daha çok tercih edilmektedir. İncir sevmeyen çocuklarınızın incir sevmesini sağlayacak ve pişmediği için incirin vitamin ve lezzetini kaybetmesini engelleyecek olan sütlü incir tatlısı tarifi yemek sonrası tatlı seçenekleri açısından son derece iyi bir seçim olacaktır.

Sütlü incir tatlısı nasıl yapılır Video olarak İzlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ait sütlü incir tatlısı tarifi videosu bulunmaktadır. Daha farklı tatlı tarifleri, irmik helvası tarifi ya da ev yapımı puding tarifi gibi farklı lezzetlerimiz için ilgili yazılarımıza bakabilirsiniz.