Ekonomik bir biçimde kavrulmuş fındık tüketmek ve fındık lezzetini doyasıya yaşamak istiyorsanız, evde kendiniz kavrulmuş fındık lezzetini kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.
Kavrulmuş fındık ya da yaş fındık kavurmak için 2 adet yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri tavada Diğeri ise fırında fındık kavurmadır. Biz bu tarifimizde daha kolay ve pratik olması açısından yaş fındık nasıl fırında kavrulur sizlerle paylaşıyoruz.

Miktarı çok ya da az olsa da aynı işlem yapılacağı için fındık için miktar belirtmeye gerek yoktur. İlk olarak yaş fındığın ya da kabuklu fındık aldığınız takdirde, fındık kıracağı ile tüm fındıkları kabuğundan ayırıyoruz. Ardından yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine kırılmış yaş fındıkları döküyoruz. Bilindiği üzere fındık kabuğunu kırdıktan sonra içerisinde fındık dışında ince bir kabuk ile birlikte çıkacaktır. Bu kabuk pişme esnasında kendiliğinden çatlayacak ve ayrılacaktır. İşte fındığın fırında pişip pişmediğini anlamamızı da bu üzerindeki ufak kabuk sağlayacaktır.

Tüm fındığı fırın tepsisine dizdikten sonra 180 derece fırına yerleştirip, Ara ara fırının kapağını açıp tepsiyi sallayarak tüm fındıkların eşit miktarda pişmesi için tepsiyi sallayarak pişiriyoruz. Fındıkların rengi hafif kahverengi renk aldığında üzerindeki ince kabuk çatlayıp elinizde dokunduğunuzda ya da ovaladığınız da ayrılmaya başladığında, fındıklar pişmiş demektir.

Çifte kavrulmuş fındık seviyorsanız bu kıvamı aldıktan sonra Ocağı 100 Dereceye çekip 5 dakika daha kavurmanız mümkündür. Yaklaşık 15 dakika boyunca  180 derecede yaş fındıkları fırında pişirdiğiniz de istenilen kıvamı elde ettiğinizi göreceksiniz.

Fındıkların kabuğunu da kolayca ayıklamak istiyorsanız fırından fındıkları çıkardıktan sonra soğumaya bırakın. Pişen ve soğuyan kavrulmuş fındıkları makarna süzgecine benzer delikli bir süzgece alıp, elinizle fındıkları karıştırmaya başladığınızda pişen fındıkların üzerindeki ince kabuğun kendiliğinden kolayca döküldüğünü göreceksiniz.

Ev yapımı kavrulmuş fındıklar hazırdır Afiyet olsun.

Son derece besleyici ve lezzetli olan fındıkları Bu sayede kolayca ulaşabilirsiniz. Piyasada kavrulmuş fındıklar 50 TL civarında kilosu satılmaktadır. Kabuklu fındık ise yaklaşık 15 ile 20 TL arasında kilosu satılmaktadır. Yani aradaki fark 30 liranın üzerine çıkan yüksek bir rakamdır.

Böylelikle Aldığınız kabuklu fındıkları çok pratik bir şekilde kavurarak sizde evde kavrulmuş fındık lezzetini ucuza elde edebilirsiniz. Dışarıdan alacağınız bir kilo fındığın fındığa ödediği ödeyeceğiniz ücret ile evde bu tarifi uyguladığınızda 3 kilo kavrulmuş fındığın aynı fiyata elde edebileceksiniz. Hem pratik hem de ekonomik bir işlem olan kavrulmuş fındık tarifi video olarak İzlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ait Fındık nasıl kavrulur video olarak bulunmaktadır. Daha farklı püf noktalar için hazır kadayıftan muhallebili kadayıf tarifi ya da bütün tavuk nasıl parçalanır gibi tariflerimize göz atabilirsiniz.