d

Pastanelerde hazır satılan ve oldukça lezzetli olan beze Ya da diğer adıyla merenk  tarifini evde kendi malzemelerini size kolayca hazırlamak istiyorsanız, size tam tutan merenk tarifini paylaşıyoruz. Son derece pratik bir şekilde hazırlanabilen ve ev yapımı beze tarifini için sadece iki malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Kolaylıkla hazırlayabileceğimiz ev yapımı beze tarifi, dikkat edilmesi gereken püf noktaları sahiptir.

Ev yapımı beze tarifi için gerekli malzemeler

3 adet yumurta beyazı

bir su bardağı toz şeker

1 çimdik tuz ve sıkma poşeti

Merenk beze tarifi yapılışı ilk olarak 3 adet yumurta beyazının içerisinde bir çimdik tuz atıp yaklaşık 5 dakika kadar, kar beyazı olana kadar iyice çırpıyoruz. Yumurta beyazının traş köpüğü kıvamı alması gerekmektedir.

İstenilen kıvama aldığını şu şekilde anlayabilirsiniz. Hazır olduğuna inanmamız traş köpüğü kıvamındaki yumurta beyazının kabını ters çevirdiğinizde yumurta beyazları akmıyorsa, kıvam tutmuş demektir
Yumurta beyazları tuz ile çırpıldıktan sonra kıvam alınca içerisine mikserin düşük devrinde çırpmaya devam ederek, bir su bardağı toz şekeri yavaş yavaş çırparak parça parça ekliyoruz.

Şeker iyice eriyene kadar Azar azar toz şekeri ilave edip çırpıyoruz. Toplamda tüm beze tarifini 10 dakika kadar çırpacağız. Bir su bardağı toz şeker yerine bir su bardağı pudra şekeri de kullanmanız mümkün. Her iki türlüde harika bir ev yapımı beze tarifi elde edebilirsiniz. Bu tarifte önemli olan yumurta beyazlarını içerisinde şekerin erimemesidir.

Şeker Kar Beyazı kıvamınındaki yumurta beyazının içerisinde iyice eridikten sonra beze karışımını sıkma poşetin içerisine ilave edin.

Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine şekilli olarak şekilde tüm harcı sıkın. Tam tutan merenk elde etmeniz için önceden ısıtılmış 100 derece fırında Tam bir saat pişirin.

Bu husus çok önemlidir. 100 derece yani düşük ısıda Tam bir saat pişirmeniz, tam kıvamında beze tarifi elde etmenizi sağlayacaktır. Eğer yüksek ısıda bezeleri pişirirsiniz renginde kararma ve kıvamında tutmama ve çatlama gibi sorunlar yaşanacaktır. Bu sebepten ev yapımı merenk tarifini 100 derecede önceden ısıtılmış fırında bir saat pişirmeniz gerekmektedir.

Ev yapımı beze tarifi fırında piştikten sonra yağlı kağıttan çıkarıp servis yapabilirsiniz. Beze tarifi hazır Afiyet olsun.

Ev yapımı beze tarifi yapılmış olarak değil de Lezzet olarak ev yapımı makaron tarifine benzemektedir. İkisinde de ana malzeme olarak yumurta akı kullanılmaktadır. Eğer siz de bizim gibi orijinal pastacı kreması yaptığınızda yumurta yumurta beyazlarını boşa gitmesin istiyorsanız artakalan yumurta beyazlarını ev yapımı beze tarifi yaparak değerlendirebilirsiniz.

Ev yapımı beze tarifi yapılışı videolu izlemek istiyorsanız altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ait ev yapımı merenk tarifi videosu bulunmaktadır. Daha farklı tarifleri için ev yapımı tava dondurma tarifi ya da zürafa desenli rulo pasta tarifi gibi farklı tariflerimize göz atabilirsiniz.