Özellikle yurt dışında son derece popüler olan Cinnamon Rolls Recipe, tarçınlı sos ile hazırlanan, ülkemizde de tarçınlı rulo tarifi ismi ile geçen, enfes bir çörek tarifidir. Mayalanmış hamur ve tarçın sosu ile son derece leziz ve hafif bir hamur işi tarifi, tarçınlı rulo tarifinin yapılışı son derece pratiktir.

Tarçınlı rulo tarifi yapımı için gerekli malzemeler

Hamuru için

dört buçuk su bardağı un (unun kalitesini göre miktarı değişebilmektedir)
2 yemek kaşığı esmer şeker
bir su bardağı süt
4 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı
2 adet yumurta
1 paket kuru maya
bir çay kaşığı tuz

tarçınlı sos için

bir yemek kaşığı tarçın
5 yemek kaşığı margarin ya da tereyağı
yarım su bardağı esmer şeker

Tarçınlı rulo tarifi yapılışı

- İlk olarak hamuru için gerekli malzemelerden kuru malzemeleri, yani dört buçuk su bardağı un, 1 paket kuru maya (instant maya) 2 yemek kaşığı esmer şeker ve bir çay kaşığı tuzu yoğurma kabının içerisinde iyice birbirine karıştırın.

- Kuru malzemeleri iyice birbirine karıştıktan sonra sıvı olan malzemeleri yani 4 yemek kaşığı erimiş tereyağı, 2 yumurta, 1 su bardağı süt ilave edip hamuru ele yapışmayan bir kıvam alana kadar iyice yoğuruyoruz.

- Elde ettiğimiz hamurun üzerini kapatıp bir iki saat kadar mayalanma için kenara alıyoruz.
Hamur mayalandıktan ve şişlikten sonra tarçınlı sosu hazırlayacağız.

- 5 yemek kaşığı erimiş tereyağı ya da margarinin içerisine bir yemek kaşığı tarçın ve yarım su bardağı esmer şeker ilave edip şeker içerisinde eriyene kadar iyice sosu karıştırıyoruz. Sosumuz hazır.

- Hazırladığımız mayalı hamuru ince bir şekilde ister oklava isterseniz elinizle dikdörtgen şeklinde açın. Hazırladınız tarçınlı sosu açılmış hamurun her tarafına gelecek şekilde iyice yayın. Ardından uzun kenardan başlayarak hamuru rulo şeklinde dolayın. Rulo şeklinde dolanmış tarçınlı rulo hamurunu ince ince kesip, yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizin.

- Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisinde yine bir 20-25 dakika kadar fırına koymadan beklemeye bırakın.

- Hamur fırın tepsisinde, fırına girmeden 20-25 dakika kadar beklettikten sonra önceden ısıtılmış 180 derece fırında 15 ile 20 dakika arasında pişirin. Tarçınlı rulo tarifi hazır sıcak ya da soğuk olarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarçınlı rulo tarifi içerdiği esmer şeker ve tarçın sayesinde son derece lezzetli ve hafif bir hamur işi olmaktadır. Hem doyurucu Hem de tatlı bir lezzeti olduğu için ağırlık yapmayan ve lezzetli bir tarif olacaktır.

Daha farklı hamur işi tarifleri Domino's pizza tarifi ya da susamlı ekmek tarifi gibi farklı tarifleriniz için ilgili yazılarımıza bakabilirsiniz.