d

Özellikle yaz günlerinde muhteşem lezzeti ve arasından eriyen vanilyalı dondurmasıyla, vazgeçilmez bir tatlı olan dondurmalı irmik helvası tarifi, yapımı son derece kolay ve enfes bir sunum ile karşımıza çıkan bir tatlıdır.

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi İçin Malzameler

Vanilyalı dondurma ya da Maraş dondurması
1.5 Su bardağı irmik
3 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı süt
1 su bardağı su
1 su bardağı toz şeker
yarım çay bardağı ceviz yada fıstık

Dondurmalı irmik helvası tarifi yapılışına geçersek,

İlk olarak 3 yemek kaşığı tereyağını bir tencerede eritin.

Yağ eridikten sonra içerisine bir buçuk su bardağı irmik döküp, kısık ateşte 10-15 dakika kadar irmiğin rengi kahverengi renk alana kadar iyice kavurun. Sürekli karıştırarak yakmadan irmiğin istenilen rengi alması gerekmektedir.

İrmik koyu kahverengi renk aldıktan sonra serisine bir su bardağı süt, bir su bardağı su ekleyip bir tür karıştırın. Hemen ardından bir su bardağı toz şeker ve isteğe bağlı ceviz içi ekleyip, bir iki tur karıştırdıktan sonra şeker irmik helvası karışımıyla bütünleşikten sonra tencerenin kapağını kapatıp irmik helvası suyunu çekene kadar kısık ateşte demlemeye bırakın.

İrmik helvası suyunu çektikten sonra ocağın altını kapatıp, kağıt havlu yerleştirip 10 dakika demlenmeye bırakın.

Son olarak irmik helvasını sıcakken bir kabın içerisinde streç film yerleştirip, irmiği taban ve kenarlarına iyice yayın. Ortasına 1-2 kaşık dondurma yerleştirip, Tekrar üzerine irmik helvası ile kapatın. Kabı ters çevirip streç filmi çözdünüz de karşınıza nefis sunumuyla dondurmalı irmik helvası tarifi çıkacaktır.

İsteğe bağlı üzerini çikolata sosu ile süsleyebilirsiniz. Ev yapımı dondurmalı irmik helvası tarifi hazırdır, Afiyet olsun.

Daha farklı helva tarifleri kremasız Helva nasıl yapılır ya da cevizli un helvası tarifi gibi farklı tariflerini için ilgili yazılarımıza bakabilirsiniz.