Krema, çorbalara tat tatlıları nefis bir lezzet veren bir malzeme olup, kremalı mantar çorbası pek çok kişinin bayılarak yediği bir çorba tarifidir. Genellikle hazır olarak paketlerde satılan kremalı mantar çorbası, Eğer hazır paketleri içerdiği florid ve diğer katkı maddeleri sebebiyle kendiniz ve ailenize yedirmek istemediğiniz yiyeceklerden biri ise, evde pratik bir şekilde kremalı mantar çorbası tarifini kendi malzemelerinizi de uygulayabilirsiniz.

Kremalı mantar çorbası tarifi için malzemeler

Bir yemek kaşığı sıvıyağ
1 yemek kaşığı tereyağı
1 orta boy soğan
1 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı tuz
15 adet mantar
2 yemek kaşığı un
5 su bardağı 1 litre su sıcak
Bir çay kaşığı karabiber
1 paket krema 200 ml

Kremalı mantar çorbasının yapılışına geçersek,

- Bir yemek kaşığı sıvıyağ ve 1 yemek kaşığı tereyağını tavada ettikten sonra ısınan yağın içerisine bir diş rendelenmiş sarımsak ve 1 adet yine rendelenmiş soğan atıp sarımsak ve soğanı iyice kavuruyoruz.

- Soğanlar kavrulurken, üzerine bir tatlı kaşığı tuz atıp kavurmaya devam ediyoruz. Direk soğanların üzerine tuz atmamızı sebebi tuzun soğanın acısını alması sebebiyledir.

- Soğan ve sarımsakları iyice kavrulduktan sonra pembeleşince, 15 adet ince ince doğranmış mantar ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.

- Bir dakika kadar karıştırarak mantarlar kavurduktan sonra, tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte kendi halinde pişirmeye bırakıyoruz. Mantarlar yumuşayacak ve suyunu salayacaktır.

- Mantarlar suyunu saldıktan sonra 2 yemek kaşığı un ekleyip kavurmaya devam edin.
Bir iki dakika un ile mantarları kavurduktan sonra 5 su bardağı sıcak su Yani 1 litre sıcak suyu üzerine ekleyin. Ardından bir çay kaşığı da karabiber ekleyip yaklaşık 5 dakika boyunca kısık ateşte pişirin.

- Son olarak kaynayan çorbanın içerisine sürekli karıştırarak bir paket Yani 200 mililitre süt kremasını ekleyin. Krema ekledikten sonra bir taşım kaynayana kadar iyice karıştırın. Krema çorba ile bütünleştiren sonra kapağını kapatıp kısık ateşte bir 2 dakika daha pişirip, ocağın altını kapatın.
Ev yapımı kremalı mantar çorbası tarifi hazırdır Afiyet olsun.

Daha farklı çorba tarifleri, bebekler için balkabağı çorbası yada nefis tavuk suyuna çorba tarifi gibi farklı tariflerimiz için ilgili yazılarımıza bakabilirsiniz.