d

Cappuccino nefis köpüğü ve yumuşak tadı ile çoğu kişinin vazgeçilmez kahve tariflerinden biridir. Genellikle evde Bu keyfi yaşamak isteyenler, hazır paketlerde aldıkları Cappuccinoları süt ile karıştırıp tüketmeyi tercih ederler. Bizde Kapuçino lezzetini evde kendiniz nasıl hazırlarsınız diye yola çıkarak oldukça pratik bir şekilde, neredeyse hazır paketten Cappuccino hazırlamak kadar kısa sürede evde kendi Cappuccino tarifinizi hazırlamak için bu tarifi sizlerle paylaşıyoruz.

Ev yapımı cappuccino tarifi için malzemeler

Bir kupa ya da su bardağı sıcak süt
1 tatlı kaşığı granül kahve
isteğe bağlı şeker miktarı size kalmış ancak yumuşak içim için bir tatlı kaşığı şeker yeterli olmaktadır.

Öncelikle ev yapımı pratik cappuccino tarifi yapılışına geçersek, bir büyük cezvede ya da kapta sütü ısıtıyoruz. Fazla süt ısıtmayın Sadece kahve için kullanacağınız kadar süt ısıtmanız gerekmektedir. Süt ısındıktan sonra hafif köpük atmaya başlayınca ocaktan alıyoruz ve ardından işin püf noktası kısmına geçelim. 

Bir mikser yardımı ile cezvenin içerisinde ksütü iyice çırpıyoruz. Süt kendiliğinden 1 dakika içerisinde köpük köpük olmaya başlayacak ve koyu bir köpük kıvamı yakalanacaktır. Bu köpüğünü elde ettikten sonra granül kahve ve şekeri kupa ya da kahve bardağına döküyoruz. Üzerine köpük elde ettiğimiz sıcak sütü soğumadan hemen ilave ediyoruz. Granül kahvenin süt ile bütünleşmesini sağlamak için iyice karıştırıyoruz.

İlk etapta sadece süt dökülüp, köpük kabın yani cezvenin içerisinde kalacaktır. Kaşık yardımıyla sütün köpüğünü kahvenin üzerine yerleştiriyoruz ve ev yapımı cappuccino lezzetimiz hazır.

Ev yapımı cappuccino tarifi gerçekten de hem doğal hem de hazır aldığınız Cappuccino tariflerine oldukça benzer bir lezzet size sunacaktır. Sütü 1 dakika boyunca çırpmamız, istenilen köpüğü elde etmemiz açısından yeterli olacaktır. Hem oldukça yoğun bir köpük bırakacak, hem de kaybolmayacaktır. Cappuccino tarifi için ayrıca süt kreması kullanmanıza gerek yoktur Biz tercih etmedik.

Görüldüğü gibi son derece pratik olan ev yapımı cappuccino tarifi 1 dakikada hazırlana bilmekte ve keyifli bir içim sunmaktadır. Bu tarifi cappuccino makinelerinin kahveyi hazırlama mantığından yola çıkarak hazırladık. Tabii restoran ve kafelerde cappuccino tarifleri Ustalar tarafından daha iyi malzemeler ve makinalar kullanılarak hazırlanmaktadır. Ancak biz buna benzer bir lezzeti Evde kendimiz nasıl hazırlarız diye düşünerek yola çıktığınızda son derece pratik bir şekilde cappuccino lezzetine ulaşmayı düşündük. Gerçekten de ortaya çıkan sonuç mükemmele yakın bir cappuccino lezzeti sunmaktadır.

Daha farklı kahve tarifleri evde frappe nasıl yapılır ya da yumurtalı kahve tarifi gibi Farklı kahve tariflerimize  göz atabilirsiniz.