s

Evde yaptığınız sabunun hem dekoratif hemde saç ve vücut için oldukça faydalı olmasını istemez misiniz ? İşte çam ağacı sabunu tarifi ile hem yaptığınız sabuna çam ağacı şekli verecek hemde özellikle içerdiği çam terebentin yağı ile saçlarınıza bakım sağlamış olacaksınız.

Evde sabun yapımı oldukça dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. En tehlikeli aşama kostik ve suyun karıştığı aşama olup bu işlemi çocuklardan uzak ve açık havada(balkon vs.) yapmanız gerekmektedir. İşleme geçmeden önce evde sabun yapım güvenliği yazımızı okumanızı şiddetle öneririz.
Evde çam sabunu yapmak için malzemeler


42 gram donmuş saf su
18 gram kostik
140 gram zeytinyağı
1 çimdik kaya tuzu
1 yemek kaşığı yeşil renkli sabun boyası
1 çay kaşığı kahverengi sabun boyası
5 damla okaliptüs yağı
15 damla çam terebentin yağı

Ev Yapımı Çam sabunu aşamaları

- Kostik ve suyu açık havada koruyucu önlemleri alarak iyice karıştırın.

- Soğuyan su kostik karışımını yağın içerisine yavaş yavaş karıştırarak ilave edin. Ardından bir tutam kaya tuzu atip sabun karışımını puding kıvamı alana kadar yaklaşık 30 dk boyunca karıştırın.

- Karışım kıvam alınca yaklaşık 2 yemek kaşığı sabun karışımını kahverengi sabun pigmenti ve 5 damla okaliptüs yağı ile ayrı bir kaba alarak karıştırın.

- 4 Yemek kaşığı kadar sabun karışımını ayrı bir kaba alıp yeşil sabun boyası ile iyice karıştırın. Ardından yeşil sabun karışımına 15 damla çam terebentin yağı ekleyip iyice karıştırın.

- Sabun kalıbının dibine tek düz çizgi halinde az miktarda olan kahverengi sabun karışımını dökün . Yani Kahverengi kısım alt kütük şekli olacak.

- Üzerine yanlardan sade olan sabun karışımını dökün. Kahverengi kısım ortada kalacak. Kahverengi kısmı ortada kalıncaya ve üstüne geçmeyinceye kadar sade sabun karışımını dökün az miktarda. Üzerine yeşil boyalı karışımı az miktarda döküp çam ağacı şekli verene kadar yeşil boyalı karışımı piramit şeklinde azaltarak sade karışımı çoğaltarak tüm karışımı bitirin.

-Hazır olan sabun karışımını 1 hafta beklettinten sonra kalıptan çıkarıp kesin. Sabunun çam ağacı şekli aldığını göreceksiniz. Kesilmiş sabunları toplamda 6 hafta boyunca sabunlaşma reaksiyonunun tamamlanması için serin ve kuru yerde bekletin.

- Ev yapımı çam ağacı sabununu 6 hafta sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Evde çam sabunu yapımı ve şekil alma aşamalarını alttaki kendi çekimimiz sabun yapılış videosuna bakarak uygulayabilirsiniz. 30 farklı sabun videosu için Harika Ev iŞleri Youtube kanalımıza abone olmanızı bekliyoruz.