s

Maydanoz sapı çayı oldukça faydalı bitki çaylarından biridir. Hazımsızlık sorunu ve özellikle gaz problemi için birebir olan maydanoz sapı çayı diyet programlarında kullanılması gereken çaylardandır.

Genellikle kişileri şişman gösteren ve göbeği ortaya çıkaran önemli bir faktör bağırsaklarda biriken gazdır. Buda şişkinlik olarak fazla kilo görümüne sebep olur. Maydanoz sapı çayının faydası ise fazla gazı vücuttan sökmesi ve bu sayede şişkinlik görüntüsünün giderilerek kişilerde hazmın kolaylaşması ve şişkinlik görüntüsünün kaybolmasını sağlamasıdır.

Maydanoz sapı çayı zararları ise tabiki her bitki çayında olduğu gibi fazla tüketilmemelidir. Ara ara yemeklerden sonra günde 1 bardak içilmesi şişkinliği önlediği gibi hazmı kolaylaştırması ve kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

Maydanoz çayı yapılışı için gerekli malzemeler

Bir demet maydanozun sapı (yaklaşık 10 adet)

1 cezve su

Maydanoz Sapı Çayı Yapılışı

İlk olarak 1 cezve su kaynatılır

Kaynayan suyun içerisine yaklaşık 10 adet maydanoz sapı eklenir ve 2-3 dk kaynatılır.

Cezve ocaktan alınır ve üstü kapatılarak 10 dk demlenmeye bırakılır.

Ardından demlenen çayı süzgeç yardımıyla süzülüp sıcak olarak tüketilir.

Maydanoz sapı çayının şifasını almak için içine bir şey atmadan (şeker, bal vs) tüketilmesi yararlıdır.
Maydanoz sapı çayı ile kesilmiş maydanoz saplarını çöpe atmak yerine faydalı bir şekilde kullanmış olacaksınız. Maydanoz sapı çayı yapılışını alttaki kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri Youtube kanalına ait yapılış videosundan izleyebilirsiniz.