Yüzünüze bakım yapmak ve parlak bir cilde sahip olmak için evde kendi yaptığınız yüz bakım sabunu ve içerdiği doğal yağları kullanmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Vereceğimiz ev yapımı sabun tarifi ile yüz için besleyici ve cilde oldukça faydalı yağları içeren ev yapımı doğal sabun tarifini bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Ev yapımı Yüz Bakım Sabunu Tarifi için Malzemeler

13 gram kostik
30 gram saf su
5 gram shea yağı
5 gram aleovera yağı
5 gram Hindistancevizi yağı
5 gram kakao yağı
10 gram susam yağı
10 gram buğday yağı
10 gram papatya yağı
10 gram kayısı yağı
10 gram mersin yağı
30 gram zeytinyağı
1 çimdik kaya tuzu


Evde sabun yapımı oldukça dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. En tehlikeli aşama kostik ve suyun karıştığı aşama olup bu işlemi çocuklardan uzak ve açık havada(balkon vs.) yapmanız gerekmektedir. İşleme geçmeden önce evde sabun yapım güvenliği yazımızı okumanızı öneririz.

Evde Yüz bakım Sabunu Yapılışı


- kostik ve suyu açık havada güvenlik önlemlerini alarak karıştırın.

- Kostik su karışımı yüksek ısılara çıkacağından karıştıktan sonra oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin.

- Tüm yağları hassas terazi ile ölçüp bir kapta karıştırın.

- Yağların üzerine soğuyan kostik su karışımını azar azar karıştırarak ekleyin.

- Yağ ve kostik-su karışımı karıştıktan sonra 1 çimdik kaya tuzu da ilave edip sabun karışımını yaklaşık 30 dk boyunca sabun karışımı puding kıvamı alana kadar karıştırın.

- Koyulaşan ve pelte haline gelmiş sabun karışımını sabun kalıbına alıp yaklaşık 6 hafta boyunca sabunlaşma reaksiyonunun tamamlanması için serin ve kuru yerde bekletin.

- 6 hafta sonunda ev yapımı yüz bakım sabununuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazıdaki ev yapımı sabun tarifinde yer alan yağların tamamı yüz ve cilt için oldukça faydalı etkilere sahip olduğu için seçilmiş ve sabunlaşma katsayı oranları hesaplanarak bu tarif hazırlanmıştır. Hassas terazi ile gram gram tartılan miktarlar bu yüzden önemlidir. Yüz bakım sabunu tarifinde yer alan yukarıda gördüğünüz yağların tamamı ayrı ayrı cilt ve yüz için oldukça faydalı olup haricen çoğu kişi tarafından yüz temizleme ve parlaklık sağlama gibi güzellik sebepleriyle kullanılmaktadır. Bu sebepten biz bu yağları karıştırarak sabun haline getirip toplu bir etki sağlamayı düşündük.

Yüz bakım tarifi video olarak izlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri Youtube kanalına ait doğal sabun yapımı video bulunmaktadır. Daha farklı evde sabun yapımı videoları için Youtube kanalımıza abone olmanızı bekliyoruz.