d

Yapay malzemeler yerini evde kendi malzemeleriniz ile nefis bir ev yapımı sucuk yemek istiyorsanız, sanılanın aksine evde sucuk yapımı son derece pratik ve kolay bir işlemdir. Evde sucuk yapımı için gerekli malzemeler yarım kilogram kıyma, baharat ve Sucuğu paketlemek için dananın ince bağırsağının kurutulmuş hali gereklidir. Bu kurutulmuş ince bağırsakları Biz aktardan temin ettik. Siz de aynı şekilde Çevrenizdeki aktar ya da kasaplardan kurutulmuş ince bağırsak temin ederek son derece leziz ve doğal ev yapımı sucuk hazırlayabilirsiniz.

Evde sucuk yapımı için gerekli malzemeler

Yarım kilogram dana kıyması (Kasaptan kıymayı makineden tek seferde çekmesini isteyin.)
3 diş sarımsak
20 gram tuz
3 metre Kuru bağırsak
10 gram pul biber
10 gram toz pul biber
10 gram karabiber
10 gram kimyon

Evde kıymadan sucuk yapılışını geçersek, ilk olarak Kasaptan aldığınız kıymanın tek sefer çekildiğinden emin olun. Çok fazla çekilen kıymadan sucuk o kadar Lezzet olarak güzel olmamaktadır. Tek sefer çektirdiğiniz kıymanın içerisine verilen ölçülerde baharatları ekleyip, yaklaşık 10 15 dakika civarında iyice karıştırıyoruz.

Ardından elde ettiğimiz baharatlı kıyma karışımının üzerini Streç film ile kapatıp bir gece buzdolabında dinlendiriyoruz.

Ertesi gün bir kap suyun içerisine yarım su bardağı elma sirkesi koyup, karıştırın sirkenin içerisine aktar ya da Kasaptan aldığınız 3 metre kadar kuru bağırsağı yerleştirip en az 3 saat kuru bağırsakları sirkeli suyun içerisinde bekletin. Aldığınız kuru bağırsaklar ne kadar temiz olursa olsun yine sirkeli suda bekletip temizlemek gerekmektedir. Bu işlem kuru bağırsakları sterilize edecek ve mikroplardan arındıracaktır.

Daha sonra Kuru bağırsaklar steril olduktan sonra buzdolabında bir gece beklettiğiniz streç filme sarılı baharatlı kıyma etini çıkarıyoruz.


Bir huniyi ince bağırsağın ucuna geçirip parmağımızda baharatlı kıymayı bağırsakların içerisine huni yardımıyla dolduruyoruz. Huni, baharatlı kıymayı ince bağırsağın içerisine basmak için işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Kasaplarda bu işlemi yapmak için özel bir uç bulunmaktadır ancak biz bu ucu temin edemeyeceğimizden dolayı evde basit bir Plastik huni ile aynı işlemi kendimiz kolaylıkla uygulayabiliriz.

Ortalama bir boy kangal elde ettikten sonra  sucukları kesip Kangal şeklinde hazırlıyoruz. Yaklaşık 3 ya da 4 Kangal sucuk yarım kilo etten çıkmaktadır. Elde ettiğiniz kangal sucuklarda ki hava kabarcıklarını toplu iğne yardımıyla patlatıyoruz. Bu hava kabarcıklarını kalması iyi bir şey değildir tadını etkileyecektir. Daha sonra elde ettiğiniz Kangal Sucukları balkona yada güneş gören yüksek bir yere asıp güneşte en az 2 ile 4 hafta arasında kurmaya bırakıyoruz. Ev yapımı sucuklar kurulduktan sonra yemeye hazırdır Afiyet olsun.

Evde sucuk nasıl yapılır Video olarak İzlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri YouTube kanalına ev yapımı sucuk tarifi video olarak bulunmaktadır. Daha farklı et tarifleri, satır köfte tarifi gibi tarifler için ilgili yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.