Argan yağı özellikle saç için oldukça faydalı mükemmel bir yağdır. Argan Sabunu da son dönemde özellikle saçlara olan faydası sebebiyle tercih edilen faydalı bir sabun türü olmuştur. Piyasada sıkça satılan argan sabunu evde kendi malzemeleriniz ile yapmak isterseniz, sizler için ev yapımı Argan Sabunu tarifini paylaşıyoruz. 


Argan Sabunu tarifi için malzemeler 

20 gram Argan yağı 
5 gram çörek otu yağı 
5 gram aloe vera yağı (sarı sabır yağı) 
10 gram Çam terebentin yağı 
60 gram zeytinyağı 
30 gram Saf su 
13 gram kostik 
1 tatlı kaşığı Himalaya Tuzu ya da Bulamazsanız kaya tuzu
Koruyucu gözlük eldiven maske karıştırma çubuğu ile ayrı bir kap


Ev yapımı doğal sabun tarifinin yapılışına geçmeden önce evde sabun yapımı için en önemli husus güvenlik noktalarıdır. Evde sabun yapımında su ve kostiğin karıştığı aşama en tehlikeli aşama olup, sadece bu kısmını açık havada koruyucu gözlük eldiven ve maske kullanarak çocuklardan uzak bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Çünkü kostik, su ile karıştıktan sonra yüksek bir ısı açığa çıkar ve ardından zehirli bir gaz havaya çıkmaktadır. Bu zararı engellemek için gerekli güvenlik önlemlerini almanız gerekmektedir. Daha önce evde sabun yapmadıysanız,  gerekli güvenlik önlemlerini okumak için evde sabun yapımı güvenliği yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Yeterli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra kostik ve suyun karışmasının ardından karışım Oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra, geri kalan işlemleri evde  yapabilmektesiniz.


Argan Sabunu tarifinin yapılışını geçersek, ilk olarak saf suyun içerisine açık havada gerekli güvenlik önlemlerini alarak (Saf su nasıl bulunur derseniz oto yedek parçalarında akü suyu olarak satılmaktadır ya da ütü suyu olarak da bulabilirsiniz. Eğer yine de tahmin edemezsiniz 30 gram suyun içerisine bir çay kaşığının ucu kadar az miktarda karbonat atıp karıştırmanın da suyu saflaştırma Size yardımcı olacaktır) kostiği karıştırarak ekleyin. Kostik kısa zamanda ısınacak ve daha sonra karıştırdığımızda kostik hemen suyun içinde çözülecektir. Kostik suyu ile tamamen karıştıktan sonra karışımın Oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin. Bu işlemi hızlandırmak isterseniz kostik-su karışımının bulunduğu kabı buzlu bir başka kabın içerisine koyup dereceyi hızlıca düşürmeye yardımcı olabilirsiniz. Ancak kostik su karışımı soğuma aşamasını açık havada yapınız.

Kostik su karışımı soğurken bir başka kabın içerisinde belirtilen ölçülerde yağları iyice birbirine karıştırın. Toplamda 100 gram yağ karışımı gerekecektir. Kostik-su karışımı Oda sıcaklığına kadar soğumasının ardından yağ karışımın içerisine karıştırma çubuğu yardımıyla yavaş yavaş karıştırarak ekleyin.

Tüm kostik-su karışımı yağ ile karıştıktan sonra içerisine bir tatlı kaşığı Himalaya Tuzu ekleyip toplamda 30 ile 45 dakika arasında karıştırma çubuğu ile sürekli, karışım puding kıvamı alana kadar sabun karışımını karıştırın.
Karışım puding kıvamı aldıktan sonra (eğer karıştırma işlemini hızlandırmak isterseniz blender da kullanabilirsiniz Ancak evde sabun yapımında kullandığınız hiçbir malzemeyi bir daha mutfak işlerinde kullanmamanız sağlık açısından gereklidir) sabun karışımını sabun kalıbına döküp üzerini Streç film ile kaplayıp serin ve kuru yerde bir 2 gün kadar bekletin. Sabun katılaşıp kalıptan çıktığında yine serin ve kuru yerde yaklaşık 6 hafta sabunlaşma reaksiyonunun tamamlanmasını bekleyin. Sabunlaşma reaksiyonunun tamamlanması için gereken süre ortalama 6 hafta civarındadır. 


6 hafta sonra ev yapımı Argan Sabunumuz hazır kullanabilirsiniz. Son derece besleyici yağlar içeren Argan Sabunu tarifi yapımı görüldüğü gibi son derece pratiktir.

30'un üzerinde farklı sabun tarifi için evde defne sabunu yapımı ya da tarçın sabunu tarifi gibi farklı sabun tarifleri için ilgili yazılarımızı göz atabilirsiniz.