s

Evde oldukça sıkılaştırıcı malzemelerden biri olan kahve ve güzelliğe güzellik katan beyaz kil yardımı ile boyasız sabun yapmak ve rengârenk olmasını isterseniz bu sabun tarifimizde boya kullanmadan dekoratif sabun yapımını anlatacağız

Dekoratif sabun yapımı için malzemeler

Kalıp için süt kutusu kullanabilirsiniz
39 gram kostik (NAOH)
90 Gram donmuş saf su
300 gram zeytinyağı
1 çay kaşığı kakao
1 çay kaşığı beyaz kil
1 çay kaşığı kahve
15 damla lavanta yağı yada esansı
Karıştırma çubuğu, koruyucu gözlük eldiven ve maske

Evde sabun yapımı oldukça dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. En tehlikeli aşama kostik ve suyun karıştığı aşama olup bu işlemi çocuklardan uzak ve açık havada(balkon vs.) yapmanız gerekmektedir. İşleme geçmeden önce evde sabun yapım güvenliği yazımızı okumanızı şiddetle öneririz.

Dekoratif sabun yapımı


- Kostik ve donmuş suyu karıştırın. Kostik ve su karıştığında karışım ısınacak ve buz halindeki su kısa sürede çözülecektir. Kostik ve su iyice karıştıktan sonra zeytinyağı ile karıştırın yavaşyavaŞkostik-su karışımını yağın içerisine ekleyin.

- Bir çimdik kaya tuzu da atıp sabun karışımını puding kıvamı alana kadar yaklaşık 30 dk boyunca karıştırın.

- Sabun karışımı pelte kıvamı alınca sabun karışımını iki farklı kaba bölün.

- 1. Kaba kakao ve kahve ekleyip iyice karıştırın. İkince kabın içerisine lavanta esansı ve beyaz kil ekleyip iyice karıştırın.

- İki ayrı renk sabun karışımını sabun kalıbının köşelerinden azar azar sırayla birbirinin üzerine binecek şekilde dökün

- En üzt katmana çubuk yada kürdan yardımı ile spiral şekiller yaparak çiçek resmi çizebilirsiniz.

- Dekoratif sabun karışımını bozmadan 6 hafta boyunca serin ve güneş görmeyen yerde yaklaşık 6 hafta boyunca sabunlaşma reaksiyonu tamamlanması için bekletin.

Ev yapımı kahveli sabun tarifine dekoratif şekil verme işlemini görmek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri Youtube Kanalına ait dekoratif sabun yapımı video olarak bulunmaktadır. Daha farklı sabun tarifleri için Sitemizin Doğal Sabun Yapımı menüsüne bakabilirsiniz.