d

Yoğunlaştırılmış süt, eğer yabancı blog yada videoları takip ediyor, özellikle tatlılara yabancı sitelerden bakıyorsanız sürekli karşınıza çıkan Condensed Milk ‘in Türkçesidir. Kahvelere katılan ve tartları güzelleştiren ayrıca dondurma tariflerinde sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Dışarıda hazır aldığınız dondurma tariflerini evde yapmak istiyorsanız Condensed Milk, yani yoğunlaştırılmış süt ile istediğiniz dondurma tarifini buzlanmadan ve makinesiz kolayca uygulayabilirsiniz.

Yoğunlaştırılmış süt yani Condensed Milk, yurtdışında çoğu markette kolayca satılmaktayken ülkemizde pek bulunmamaktadır. Bazı marketler ve markalarla kısıtlı olup fiyatı biraz pahalıdır. Özellikle Condensed Milk Nestle adıyla satılmakta ve eğer almak istiyorsanız bazı büyük marketlerede özellikle Condensed Milk Migros marketlerde bulabilirsiniz.

Peki Condensed Milk evde yapılamaz mı derseniz yapımı oldukça basit ama bir o kadar etkili ve yoğun bir lezzet veren tarifin yapımına geçelim. Yoğunlaştırılmış süt tarifi için sadece 2 malzeme gereklidir. Ev yapımı Condensed Milk tarifi için malzemeler

3.5 su bardağı süt
Yarım su bardağı toz şeker

Görüldüğü gibi sadece 2 malzeme ile son derece nefis tatlı ve dondurmalar yapabileceğiniz tarifin yapımına geçelim.

Condensed Milk tarifi adı üstünce yoğunlaştırılmış süt olup aynı mantıktan yola çıkarak sütü yoğunlaştırma işlemine tabi tutacağız.

Süt ve çekeri çelik bir tencereye alıp kısık ateşte şeker sütün içerisinde eriyene kadar yaklaşık 1-2 dk karıştırıyoruz.

Şeker eridikten sonra kısık ateşte (burası önemli kısık ateşte pişmeli ocağın en ufak gözünde) toplamda tam 2 saate yakın pişirin. Biz bu tarifi uygularken tam olarak şekerli sütü 1 saat 55 dakika kısık ateşte pişirdik. Condensed Milk tarifinde en önemli nokta ise her yarım saatte bir sütün üzerinde biriken kaymağını almanızdır. Bu olmazsa olmazdır evde yoğunlaştırılmış süt yapmak için.

Tarif pişerken sütün üzerinde biriken kaymağı aldıktan sonra belirtilen sürede kısık ateşte pişen süt yoğunlaşacak ve sarımtırak bir renk alacaktır. Condensed Milk i pişirme süresinde karıştırmanıza gerek yoktur kendi haline bırakın ancak biriken kaymağı almayı unutmayın.

Karışım piştikten sonra suyu ve kaymağı gidince yarı seviyesine kadar inecektir. Belirtilen süre sonunda daha fazla koyulaşmasına izin vermeden (akışkan koyu bir kıvamı olması gerekmektedir çok pişirirseniz katılaşır o yüzden 2 saati geçirmeyin) ocaktan alın ve ince delikli süzgeçten geçirip süzerek, oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra ağzı kapalı kapta buzdolabında 10 gün kadar saklayabilir, tatlı ve dondurmalarınızda kullanabilirsiniz.

Condensed Milk tarifi video olarak izlemek isterseniz altta kendi çekimimiz olan Harika Ev İşleri Youtube kanalına ait yoğunlaştırılmış süt tarifi video olarak bulunmaktadır. Daha farklı tatlı tarifleri,  yumurtasız limonlu parfe tarifi yada süt burger tarifi gibi yazılarımıza da göz atabilirsiniz.